Zmieniają się zasady przyznawania dopłat. Szacowana stawka wyniesie ok. 110 euro za hektar

W przyszłym roku zmieniają się niektóre zasady przyznawania płatności w ramach systemu dopłat bezpośrednich dla rolników. Producenci żywności będą mogli ubiegać się o nie do mniejszej niż w tym roku powierzchni. Właścicielom gospodarstw rolnych będzie przysługiwały także dopłaty do produkcji zwierzęcej, upraw niektórych roślin, za zazielenianie i produkcję tytoniu. Na wsparcie mogą liczyć także młodzi rolnicy.

 

\"rolnictwo,
Renata Mantur, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
 

W nowej perspektywie finansowej 2015-2020 na płatności bezpośrednie będzie przeznaczonych 20 mld 129 mln euro. Rolnicy będą mogli ubiegać się o jednolitą płatność obszarową (do ha kwalifikujących się gruntów ornych), na zazielenienie, płatność dodatkową (w przedziale od 3 do 30 ha), do sektorów produkcji zwierzęcej i upraw roślin.

– O płatność dodatkowa będą mogli ubiegać się także młodzi rolnicy. Przewidywane jest również wdrożenie wsparcia krajowego w zakresie płatności dla plantatorów tytoniu, która ma być realizowana na zasadach mijającej perspektywy finansowej
– mówi Renata Mantur, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR),

Dodatkowo rolnicy będą mogli wstąpić do tzw. systemu małych gospodarstw.


– Może do niego zgłosić akcesję każdy rolnik, z tym że kwota maksymalna, jaką będzie mógł otrzymać, wyniesie maksymalnie 1250 euro –
mówi Mantur. – Osoby uczestniczące w systemie, będą zwolnione z obowiązku realizacji trzech praktyk dotyczących zazielenienia. Nie będą również objęte kontrolami w zakresie wzajemnej zgodności, a dane o kwotach, które otrzymali nie będą publikowane na stronach internetowych.

Zmieniają się jednak zasady przyznawania płatności oraz schematów pomocowych.

– Tak jak w latach ubiegłych będzie realizowany uproszczony system płatności bezpośrednich, czyli jednolita płatność obszarowa – zapewnia dyrektor Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. – Będzie ona przysługiwała do kwalifikującego się hektara rolnikowi, który posiada co najmniej jeden hektar gruntów rolnych. Jednak osoby, które ubiegają się jednocześnie o wsparcie związane z produkcją, będą mogły starać się o płatności bezpośrednie do mniejszej powierzchni. Ale tylko wówczas zostanie ona przyznana, gdy minimalna kwota płatności bezpośrednich za dany rok będzie większa niż 200 euro.

\"rolnictwo,

Na jednolitą płatność bezpośrednią zostanie przeznaczone ponad 3 mld 300 mln euro, a szacowana stawka będzie wynosiła ok. 110 euro.

Następną dotacją, o którą będą mogli ubiegać się rolnicy, jest tzw. płatność na zazielenienie. Ona będzie przysługiwała do hektara zakwalifikowanego do jednolitej płatności obszarowej, ale tylko gdy rolnik spełni obowiązkowe praktyki zazielenienia.

– Dotyczy to rolników, którzy posiadają powyżej 10 ha gruntów ornych i którzy mają trwałe użytki zielone – mówi Mantur. – Rolnicy, którzy posiadają więcej niż 10 ha, będą musieli mieć dwie uprawy, jeżeli powierzchnia gruntów ornych w gospodarstwie będzie większa niż 30 ha, będą musieli mieć trzy uprawy. Uprawa główna nie może przy tym zajmować więcej niż 75 proc. powierzchni gruntów ornych. To istotna informacja dla osób, które jesienią będą siać rośliny ozime. Zasiewy będą już miały znaczenie dla realizacji zazielenienia.

Czytaj także:

Producenci czarnych porzeczek i wiśni! Składajcie wnioski o przyznanie wsparcia
Sawicki: KE ma środki na rekompensaty, ale nie chce ich dać
Polska musi zapłacić 46 mln kary za przekroczenie limitu produkcji mleka

Kolejnym obowiązkiem w zakresie dywersyfikacji jest posiadanie trzech upraw (gdy rolnik ma powyżej 30 ha gruntów ornych).

– Taka osoba musi prowadzić trzy uprawy, z tymże główna nie może zajmować więcej niż 75 proc. gruntów ornych, a dwie główne – nie więcej niż 95 proc. – precyzuje Mantur.

Istotną praktyką jest obowiązek posiadania tzw. obszarów proekologicznych.

– To np. obszary zalesione, rowy do sześciu metrów, uprawy zagajników o krótkiej rotacji, strefy buforowe, miedze i szereg innych elementów
– tłumaczy Renata Mantur.

Średnia szacowana stawka płatności na jeden hektar z tytułu realizacji praktyk za zazielenienie, jak informuje dyrektor ARiMR, wynosi około 74 euro. Rolnicy którzy będą ubiegać się o jednolita płatność obszarową, otrzymają 184 euro. Poza tym rolnikom będzie przysługiwała tzw. płatność dodatkowa do gruntów kwalifikujących się do jednolitej płatności obszarowej. Osoby posiadające gospodarstwo o powierzchni od 3 do 30 ha otrzymają około 41 euro.

Redakcja AgroNews, fot. Newseria.pl, freeimages.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rolnictwo regeneratywne

Rolnictwo regeneratywne to podejście do rolnictwa, które koncentruje się na regeneracji i wzmocnieniu zdrowia ekosystemu rolniczego, w tym gleby, wody, roślin, zwierząt i ludzi....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics