MRiRW rozszerzy swoje dane rynkowe o handel detaliczny

Niebawem wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zbieranych danych rynkowych. Wprowadzone zmiany spowodują poszerzenie zakresu badań rynkowych prowadzonych w ramach ZSRIR.

Znaczenie rolniczej informacji rynkowej
Znaczenie rolniczej informacji rynkowej foto: MRiRW

Tematowi znaczeniu rolniczej informacji rynkowej poświęcono konferencję prasową w formule on-line.  Otworzyła ją sekretarz stanu Anna Gembicka. W swoim wystąpieniu wskazała na rosnące znaczenie rolniczej informacji rynkowej dla wszystkich uczestników rynku rolno-spożywczego. Zwróciła również uwagę na aspekt wzmocnienia tzw. „przejrzystości rynku” i zmniejszenie asymetrii informacyjnej w całym łańcuchu dostaw żywności.

Źródła informacji

Przedstawiciele MRiRW przekazali informacje na temat krajowych oraz unijnych źródeł informacji rynkowej. W szczególności zaprezentowano Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej (ZSRIR). W ramach Systemu już od niemal 20 lat prowadzony jest bieżący monitoring cen. Wyniki tych badań są regularnie udostępniane na stronie Ministerstwa: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/biuletyny-informacyjne).

W zakresie sytuacji na rynkach Unii Europejskiej (UE) podstawowym źródłem informacji są publikacje Komisji Europejskiej. Dane rynkowe dotyczące sytuacji na rynkach rolnych w poszczególnych państwach członkowskich UE udostępniane są w ramach branżowych obserwatoriów rynkowych oraz portalu „Agri-Food Markets: https://agridata.ec.europa.eu/extensions/DataPortal/agricultural_ markets.html.

Nowe rozporządzenie

Poinformowano również, że niebawem wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zbieranych danych rynkowych. Wprowadzone zmiany spowodują poszerzenie zakresu badań rynkowych prowadzonych w ramach ZSRIR. Zarówno liczbę nowych produktów objętych notowaniami cen, ale również zostaną objęte badaniami podmioty handlu detalicznego.

Głosy uczestników konferencji

W konferencji wziął udział również Dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB, prof. dr hab. Marian Podstawka, który przedstawił zakres działań Instytutu w zakresie analiz rynkowych i udostępniania ich wyników. Przedstawił również aktualne dane na temat kosztów produkcji wybranych produktów rolnych.

Polityka promocji UE – dzień informacyjny online

W trakcie konferencji głos zabrali również: prezes Zarządu Związku Polskie Mięso Witold Choiński oraz prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. W swoich wystąpieniach podkreślali znaczenie dostępu do rzetelnej i wiarygodnej informacji dla bezpośrednich uczestników rynku: przetwórców i rolników.

Zwrócili także uwagę na dodatkową rolę informacji rynkowej, dostępnej w czasie rzeczywistym. Również w formie analiz prognostycznych, w przewidywaniu sytuacji kryzysowych i w koordynacji działań zapobiegawczych w związku z rosnącymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa żywnościowego, takimi jak np. pandemia COVID-19.

W konferencji wzięło udział około 130 osób.

Żródło: MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics