Znaczna poprawa na rynku indorów!

Widać znaczne odbicie się cen na rynku indorów. Według danych MRiRW ceny żywca w monitorowanych zakładach od ostatniego tygodnia maja (20-26.05) do pierwszego tygodnia sierpnia (29.07-4.08) wzrosły o 0,49 zł/kg do poziomu 6,20 zł/kg.
 

 

\"\"

 

Oznacza to 8,5-procentowy wzrost cen w okresie 11 tygodni. Równocześnie jest to 15-procentowy wzrost w skali roku. Warto podkreślić, że obserwowane znaczne podwyżki cen są dosyć nietypowe dla tego okresu roku. Przypomnijmy, że w ostatnich sześciu latach ceny w omawianym okresie wykazywały zwykle tendencje spadkowe, średnio o 0,10 zł/kg.

Z danych GUS dotyczących wylęgów wynika, że tak duże wzrosty cen są spowodowane m.in. mniejszą ilością żywca na rynku. Należy przy tym wspomnieć, że długość tuczu dla indorów trwa ok. 5 miesięcy, zatem żywiec obecnie dostępny na rynku pochodzi z marcowych wylęgów. Oznacza to, że obserwowane od lutego br. spadki w liczbie wylęgów w kraju wpłynęły na obecne wzrosty cen. Dane za marzec br. wskazują na 18-procentowy spadek w liczbie wylęgów w skali roku do poziomu 2,47 mln sztuk.

Czytaj także:
Polski drób bije rekordy!
Rośnie konsumpcja. Gospodarka powoli wychodzi z dołka
Silne tendencje wzrostowe na rynku trzody chlewnej!

Od tego momentu, z wyjątkiem kwietnia, obserwuje się mniejszą liczbę  wstawień , odpowiednio 11 i 30% mniej w czerwcu i lipcu w skali roku. Są one spowodowane zarówno mniejszymi wylęgami w kraju jak i znacznym spadkiem wolumenem importu. Dla przykładu najnowsze dane dot. lipca wskazują na 1,63 mln sztuk wylęgów, co oznacza 14-procentowy spadek w relacji rocznej.

Analizując również dane dot. handlu widzimy, że import piskląt indyczych w analizowanym okresie zmniejszył się o prawie połowę do poziomu 824 tys. sztuk. Można zatem oczekiwać, że te czynniki podażowe w przełomu czerwca, lipca mogą wywierać presję na dalszy wzrost cen w kolejnych miesiącach.

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics