Szkody dzikich zwierząt z rekompensatą państwa

Odszkodowania wyrządzone przez dzikie zwierzęta powinny być wypłacane wszystkim poszkodowanym, a nie tylko niektórym osobom, np. rolnikom i w dodatku w ściśle określonych przypadkach. Dlatego prokurator generalny – Andrzej Seremet złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek dotyczący odszkodowań.

We wniosku do TK prokurator nawiązał do niedawnego wyroku Trybunału w sprawie odszkodowań za szkody wyrządzone przez bobry. Na początku lipca Trybunał orzekł, że Skarb Państwa nie może płacić wyłącznie za szkody w gospodarstwach rolnych, leśnych i rybackich, bo w ten sposób dyskryminuje właścicieli innych nieruchomości, np. działek rekreacyjnych. Z tego powodu TK uznał, że obecny przepis ustawy o ustawy o ochronie przyrody za niezgodny z konstytucją.

 

\"\"

 

 

Orzekając o szkodach wyrządzonych przez bobry, sędzia Trybunału Zbigniew Cieślak wyraził wówczas przypuszczenie, że podobne wątpliwości mogą dotyczyć szkód powodowanych przez inne dzikie zwierzęta.

Właścicielem dzikiej zwierzyny jest Skarb Państwa. Zatem – teoretycznie – to państwo odpowiada za szkody przez nią wyrządzone. Jednak szanse na odszkodowania ma wąska grupa. Są to np. właściciele upraw, pasiek, zwierząt gospodarskich.

Czytaj także:
Świnie na Mazowszu zagrożone wirusem ASF
Silne tendencje wzrostowe na rynku trzody chlewnej!
Małopolskie produkty regionalne i tradycyjne dostępne w całym kraju

Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody z 2004 r. zarówno bobry, jak i żubry, wilki, rysie i niedźwiedzie podlegają ochronie i dlatego Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność za wyrządzone przez nie szkody.

W dodatku w ustawie o ochronie przyrody zapisano, że odnosi się to tylko do niektórych gatunków zwierząt. Chodzi o żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie. Regionalni dyrektorzy ochrony środowiska mogą też wypłacać odszkodowania za szkody wyrządzone przez bobry.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy Trybunał rozpatrzy wniosek prokuratora generalnego. Na razie ma wakacyjna przerwę w orzekaniu.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here