Znacznie skoczyły ceny skupu rzepaku

Ceny rzepaku na krajowym rynku w II połowie sezonu 2014/15 – który powoli dobiega już końca – były znacznie wyższe niż w I połowie – wynika z analizy Banku BGŻ BNP Paribas.

 

\"rolnictwo,

 

Wg Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), średniomiesieczne ceny skupu od stycznia do maja br. kształtowały się na poziomie przekraczającym 1500 zł/t. Natomiast w I połowie sezonu przeciętna cena rzepaku kształtowała się na poziomie ok. 1362 zł/t netto.

W maju średniomiesieczna cena osiągnęła maksimum w bieżącym sezonie, tj. 1552 zł/t netto i była o 15% wyższa (tj. o 206 zł/t) niż przeciętnie w III kwartale 2014 r., gdy miała miejsce kumulacja skupu rzepaku i wg IERIG˙Z do punktów skupowych trafiło ponad 40% krajowych zbiorów rzepaku.

Czytaj także:
Zakaz zaprawiania nasion neonikotynoidami spowoduje duży spadek produkcji rzepaku w UE

Analitycy Banku BGŻ BNP Paribas uważają, że wzrostowi cen rzepaku na europejskim rynku, a w konsekwencji także na krajowym, w ostatnich miesiącach mogły sprzyjać m.in. mniejsza od oczekiwań sprzedaż rzepaku przez unijnych producentów rolnych mimo teoretycznie bardzo wysokiej podaży rzepaku oraz prognozy spadku zbiorów rzepaku w UE w 2015 r.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Clinton Charles Robertson

Źródło: BGŻ BNP Paribas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here