Znamy najnowszą prognozę zbioru jabłek, gruszek i wiśni. Czy cena zrekompensuje straty?

W tym sezonie sadownicy zbiorą o 30 proc. mniej jabłek niż rok temu i o 40 proc. mniej gruszek. Olbrzymi spadek będzie także w przypadku wiśni  – wynika z najnowszej analizy Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych. 

\"rolnictwo,

Wymrożone jabłka i gruszki

– Tegoroczne opracowanie prognozy było bardzo trudne z związku dużymi różnicami w owocowaniu drzew,z powodu szkód przymrozkowych. Straty w plonach wynoszą od 0 do 100 proc. – wyjaśnia prof. dr hab. Eberhard Makosz, prezes TRSK.

Prognozę opracowano w oparciu o informacje uzyskanych od 52 producentów jabłek i gruszek oraz 10 ekspertów i doradców sadowniczych, na posiedzeniu Zarządu i Komisji Rewizyjnej w dniu 5 lipca br.

Ostatecznie ustalono, że tegoroczne zbiory jabłek mogą wynieść około 2.850 tys. Ton. To oznacza w porównaniu z rokiem ubiegłym zbiory mniejsze o około 30 proc. Z kolei zbiory gruszek wyniosą 40 tys. ton, a więc mniej o około 40  proc.

– Jeśli do końca września będą korzystne warunki pogodowe do wzrostu jabłek, zbiory przekroczą trzy mln ton – przewiduje prof. Makosz.

Dużo mniej wiśni

Z powodu przymrozków w tym roku będzie mniej także wiśni. Prof. Eberhard Makosz prognozuje, że zbiory wiśni nie przekroczą 20 proc. ubiegłorocznych zbiorów.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here