Znikający rzepak i zbulwersowani rolnicy

Z magazynów „Duda–Skup” w Chróścinie Nyskiej, należących do krajowego potentata przetwórstwa produktów rolnych, zniknęło ponad 2 tysiące ton rzepaku.

„ Ziarno okolicznych rolników było składowane w magazynach krajowego potentata przetwórstwa produktów rolnych przez inną firmę. Teraz rzepaku szuka prokurator a właściciel ziarna – spółka skupowa Mieszko z Nysy – obawia się bankructwa.

Te magazyny firma Duda Skup sprzedała Zakładom Tłuszczowym w Szamotułach. W czasie remanentu okazało się, że niemal cały składowany tam i zakontraktowany dla Zakładów Tłuszczowych Kruszwica rzepak wyparował.

Józef Możdżyński – spółka Mieszko w Nysie: Mieliśmy umowę od dwóch lat na magazynowanie rzepaku i zboża do 5 tysięcy ton. Teraz odbieramy resztę pszenicy i nie wiemy czy jest wszystko.

Halina Adamczyk – spółka Mieszko w Nysie: Firma Duda się do nas nie odzywa, Kruszwica twierdzi, że to nasz problem, a to problem duży, bo chodzi o cztery miliony.

Na razie nikt nie wie co się stało z rzepakiem. Do magazynu nie wpuszczono dzis ekipy telewizyjnej, a nowy prezes firmy Duda-Skup poprzez przedstawiciela rolników odmówił wypowiedzi przed kamerą.

Leszek Adamczyk – rolnik, Grupa Producentów Rolnych w Nysie: Prezes powiedział, że nie będzie nic wyjaśniał przed kamerą.

Ta sytuacja bulwersuje przede wszystkim rolników, ponieważ jeśli sprawa zaginionego rzepaku nie wyjaśni się szybko, mogą stracić partnera skupowego a z powodu braku pieniędzy mogą nie otrzymać zapłaty za sprzedane ostatnio zboże.

Mieczysław Duraj – doradca rolniczy: To jest skandal, że taka bogata firma działa w ten sposób.

Krzysztof Osiński – rolnik: My oddając zboże do firmy Mieszko mieliśmy zaufanie, teraz to zaufanie tracimy.

Sprawą zaginionego ziarna już zajęła się prokuratura rejonowa w Nysie.

Lidia Sieradzka – Prokuratura Okręgowa w Opolu: 20 grudnia wszczęliśmy postępowanie w sprawie, gdyż dotyczy mienia znacznej wartości i to początek śledztwa.

Tymczasem śledztwo może potrwać i to długo. Na razie firma Mieszko liczy jednak na to, że właściciel magazynu w Chróścinie wyjaśni co się stało z rzepakiem” – podała Redakcja Rolna TVP.

Czekamy zatem na rozwiązanie tajemniczego zniknięcia…

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here