Zrównoważone nawożenie zbóż jarych

Potencjał plonowania zbóż jarych jest wysoki, świadczą o tym plony uzyskiwane w badaniach PDO i R COBORU. Plony uzyskiwane w praktyce rolniczej są niskie – sięgają 50-40% plonów maksymalnych. Jedną z wielu przyczyn jest niewłaściwe nawożenie, które jako najważniejszy czynnik plonotwórczy decyduje w 50% o poziomie plonowania zbóż.
 

 

\"\"

 

Dbałość o środowisko glebowe, uzyskiwanie wysokich plonów i wysokiej efektywności stosowanych nawozów tzw. zrównoważone nawożenie jest obecnie jedną z zasad dobrej praktyki rolniczej. System ten oparty jest na bilansowaniu składników pokarmowych uwzględniający ich pobranie przez rośliny z różnych źródeł, gdzie w pierwszej kolejności wykorzystuje się naturalną żyzność gleby, pulę składników dostępnych z nawozów naturalnych i organicznych, a następnie uzupełnia się składnikami z nawozów mineralnych.

Zrównoważony system musi być wspierany bieżącymi obserwacjami łanu, wspomaganymi wykonywaniem testów roślinnych. Podstawą zrównoważonego nawożenia jest:

·    ocena właściwości fizykochemicznych gleby, takich jak: odczyn, zasobność w P, K, Mg,

·    znajomość zapotrzebowania roślin na składniki odżywcze,

·    określenie możliwości plonotwórczych gatunku i odmiany w warunkach pola oraz ostateczne przeznaczenie ziarna (pasza, młynarsko, słód).

Zrównoważony system nawożenia zbóż jarych zakłada regulację odczynu gleby oraz zasobności w potas, fosfor i magnez w kierunku optymalnego wzrostu i rozwoju oraz sterowanie wzrostem i rozwojem w celu optymalizacji poziomu plonowania i uzyskania najlepszych cech jakościowych ziarna.

Wapń pełni w roślinie wiele funkcji. Wpływa na procesy podziału komórek, wzrost korzeni, kontroluje pobieranie składników pokarmowych. Ilość wapnia jaka występuje w naszych glebach w pełni zaspakaja potrzeby pokarmowe zbóż, zatem podstawową jego rolą jest regulacja odczynu gleby.

Czytaj cały artykuł

prof. dr hab. Grażyna Podolska
IUNG-PIB w Puławach
Z-d Uprawy Roślin Zbożowych

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here