Zwrot podatku akcyzowego będzie jednak niższy?

Samorząd rolniczy zwraca uwagę, że rolnik w 2020 r. otrzyma realnie niższy zwrot akcyzy ze względu na wzrost opłaty paliwowej. Dlatego apeluje o zwiększenie stawki zwrotu akcyzy.

zwrot akcyzy, akcyza, Krajowa Rada Izb Rolniczych

– Zgodnie z w/w obwieszczeniem w 2020 roku wzrasta opłata paliwowa, m.in. dla olejów napędowych o kodzie CN 27101943 lub CN 27102011, dla których rolnikom przysługuje zwrot podatku akcyzowego – zgodnie z ustawą o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Stosownie zaś do rozporządzenia Rady Ministrów, o którym mowa na wstępie, w 2020 r. stawkę zwrotu podatku akcyzowego ponownie ustalono w wysokości 1,00 zł na 1 litr oleju – przypomina Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Wypasiona “Krowa plus”. Rząd da więcej niż obiecywał

Wzrost opłaty paliwowej

Jak wynika z zestawienia przygotowanego przez jeden z portali branżowych, opłata paliwowa stanowi obecnie 2,6% detalicznej ceny benzyny i 5,8% ceny oleju napędowego. Z punktu widzenia rolników wzrost opłaty paliwowej oznacza podwyżki na stacjach benzynowych. W praktyce oznacza to, że rolnik w 2020 r. otrzyma realnie niższy zwrot akcyzy.

Dlatego też, Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra z wnioskiem o nowelizację rozporządzenia i zwiększenie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w paliwie rolniczym – odpowiednio względem wzrostu opłaty paliwowej.

Redakcja AgroNews

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here