Zwrot podatku akcyzowego. Czy będzie podwyżka stawki?

Do 29 lutego, czyli w pierwszym tegorocznym terminie, w urzędach gmin lub miast można się ubiegać o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa zużytego do produkcji rolnej. Posiadacze bydła, owiec, kóz, koni i świń powinni dołączyć do wniosku wydany przez ARiMR dokument dotyczący prowadzonej hodowli.

Zwrot podatku akcyzowego. Czy będzie podwyżka stawki?

Rząd nie wyklucza zwiększenia stawki do 2 złotych

Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa podczas wczorajszych obrad w Sejmie zapowiedział, że rząd nie wyklucza zwiększenia stawki do 2 zł. Toczą się także już rozmowy z ministerstwem finansów. Jednakże do wprowadzenia zwiększonej stawki niezbędna jest zgoda KE oraz znalezienie dodatkowych środków w budżecie.

Póki co rolnicy otrzymają zwrot w wysokości 1,46 zł do litra zakupionego oleju napędowego

Póki co rolnicy, którzy chcą odzyskać część pieniędzy wydanych na paliwo wykorzystane do prac w gospodarstwie, mogą się ubiegać o zwrot w wysokości 1,46 zł do litra zakupionego oleju napędowego.

Dokumenty przyjmują właściwe miejscowo urzędy gmin lub miast. Warto wiedzieć, że wzór wniosku jest nowy, ale tradycyjnie obowiązują dwa terminy:

– 1-29 lutego 2024 r. – czas na złożenie wniosków z fakturami VAT (lub ich kopiami) dokumentującymi nabycie oleju napędowego między 1 sierpnia 2023 r. a 31 stycznia 2024 r.;

– 1 sierpnia – 2 września 2024 r. – okres na dostarczenie ww. dokumentów potwierdzających zakupy poczynione od 1 lutego do 31 lipca 2024 r.

W przypadku posiadaczy zwierząt istotnymi załącznikami do wniosków o zwrot podatku akcyzowego są informacje o średniej rocznej liczbie świń albo dużych jednostkach przeliczeniowych bydła, owiec, kóz i koni, będących w posiadaniu producenta rolnego w 2023 r. By otrzymać odpowiednie dokumenty, należy we właściwym ze względu na siedzibę stada biurze powiatowym Agencji złożyć:

  • „Wniosek o wydanie informacji o średniej rocznej liczbie DJP zwierząt / liczbie świń w gospodarstwie na potrzeby wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej – składany przez producenta”;

lub

  • „Wniosek o wydanie informacji o średniej rocznej liczbie DJP zwierząt / liczbie świń w gospodarstwie na potrzeby wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej – składany przez pełnomocnika producenta”.

Formularze są do pobrania ze strony internetowej – przejdź do dokumentów.

Źródło: ARiMR

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Rolnicy powinni wyłączać traktory gdy nie potrzebują ich do pracy polowej, by oszczędzać paliwo, oraz nie pogarszać kryzysu klimatycznego przez niepotrzebne emisje CO2. Czasem widuję sytuację w Polsce i Niemczech, gdzie traktor pracuje, a rolnik chodzi obok traktora. Podobnie kurierzy, TIRowcy, ale i zwykli ludzie – często nie wyłączają silnika mimo iż siedzą w środku lub chodzą dookoła pojazdu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kolejne ognisko ASF w Wielkopolsce!

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu 23 w 2024 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w Polsce, na podstawie wyników badań laboratoryjnych...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics