Żywność pod ciśnieniem

Sterylizacja mikrofalami może zrewolucjonizować przetwórstwo żywności.

Technologia sterylizacji za pomocą mikrofal zdecydowanie przedłuża termin przydatności żywności do spożycia, zachowując jednocześnie składniki odżywcze, smak i teksturę produktu. Technika ta została zaaprobowana przez amerykański Urząd Żywności i Leków (FDA).

Nowa technologia, która została opracowana w Uniwersytecie Stanowym w Waszyngtonie, zainteresowała już amerykańską armię i wiele firm spożywczych. Naukowcy zaangażowani w projekt wierzą, że nowe rozwiązanie może zrewolucjonizować sposób przetwarzania i konserwowania żywności.

Technologia polega na zanurzaniu produktu w gorącej wodzie pod ciśnieniem i jednoczesnym podgrzewaniu mikrofalami o częstotliwości 915 MHz – częstotliwości która sprawia, że mikrofale przenikają żywność głębiej niż przy standardowych 2450 MHz, stosowanych w domowych kuchenkach. Ta kombinacja eliminuje patogeny w żywności i mikroorganizmy odpowiedzialne za psucie się żywności zaledwie w 5-8 minut – informują naukowcy.

Projekt, nad którym pracowano 13 lat, otrzymał wsparcie z wielu źródeł i firm takich jak Kraft Foods, Hormel, Ocean Beauty Seafoods, Rexam Containers czy Graphic Packaging.
Szef zespołu kierującego badaniami uważa, że nowa technologia będzie mogła trafić na rynek już za dwa lata.

Źródło: Polska Federacja Producentów Żywności, www.pfpz.pl, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here