Ceny żywności: FAO w czerwcu w dół

Wskaźnik cen żywności FAO wyniósł w czerwcu 154,2 punktu, co oznacza spadek o 3,7 punktu (2,3 procent) od maja i był to trzeci z rzędu miesięczny spadek. Nadal poziom indeksu światowych cen żywności jest o 23,1 procent powyżej jego wartości rok temu.

Indeks cen żywności FAO w ujęciu rocznym:

 

Spadek indeksu w czerwcu odzwierciedlał spadki światowych cen olejów roślinnych, zbóż i cukru, natomiast wzrosły ceny nabiału i mięsa.

Olej liderem spadków

 

Liderem spadku były oleje roślinne, których światowe ceny obniżyły się w czerwcu o 7,6% w stosunku do maja.

Indeks zbożowy obniżył się o 4,1%, ale nadal był o 27,6% powyżej poziomu z czerwca 2021. Po osiągnięciu niemal rekordowego poziomu w maju, międzynarodowe ceny pszenicy spadły w czerwcu o 5,7 proc., ale nadal wzrosły o 48,5% w stosunku do wartości z ubiegłego roku. Spadek w czerwcu był spowodowany sezonową dostępnością nowych zbiorów na półkuli północnej, lepszymi warunkami upraw u niektórych głównych producentów, w tym w Kanadzie, wyższymi perspektywami produkcji w Federacji Rosyjskiej oraz wolniejszym globalnym popytem importowym.

Międzynarodowe ceny zbóż gruboziarnistych spadły w czerwcu o 4,1 proc., ale nadal były wyższe o 18,4 proc. Presja spadkowa wynikająca z sezonowej dostępności w Argentynie i Brazylii, gdzie zbiory kukurydzy przebiegały szybko, a lepsze warunki upraw w Stanach Zjednoczonych przyczyniły się do 3,5-procentowego spadku światowych cen kukurydzy w czerwcu. Obawy o perspektywy popytu w obliczu oznak spowolnienia gospodarczego przyczyniły się do presji spadkowej. Wśród innych zbóż gruboziarnistych ceny sorgo i jęczmienia spadły w czerwcu odpowiednio o 4,1 proc. i 6,1 proc., w parze z niższymi notowaniami kukurydzy i pszenicy.

W czerwcu taniał też cukier. Światowe ceny tego towaru obniżyły się o 2,6% i były najniższe od lutego.

Rosły w czerwcu światowe ceny nabiału i mięsa

Indeks cen misa zwiększył się o 1,7% m/m do 124,7 pkt i ustanowił nowy rekord! Ceny mięsa są o 12,7% wyższe niż przed rokiem.

Produkty mleczne podrożały w minionym miesiącu o 4,1% do 149,8 pkt (24,9% powyżej notowań sprzed roku).

Andrzej Bąk
Źródło: FAO.

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bułgaria da dopłaty rolnikom poszkodowanym przez import z Ukrainy

Tymczasowy bułgarski rząd przeznaczył 150 mln euro na długo oczekiwaną pomoc finansową dla bułgarskich rolników, mającą zrekompensować im negatywne skutki importu ukraińskich produktów rolnych. „Pomoc...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics