Ceny żywności: FAO w czerwcu w dół

Wskaźnik cen żywności FAO wyniósł w czerwcu 154,2 punktu, co oznacza spadek o 3,7 punktu (2,3 procent) od maja i był to trzeci z rzędu miesięczny spadek. Nadal poziom indeksu światowych cen żywności jest o 23,1 procent powyżej jego wartości rok temu.

Indeks cen żywności FAO w ujęciu rocznym:

 

Spadek indeksu w czerwcu odzwierciedlał spadki światowych cen olejów roślinnych, zbóż i cukru, natomiast wzrosły ceny nabiału i mięsa.

Olej liderem spadków

 

Liderem spadku były oleje roślinne, których światowe ceny obniżyły się w czerwcu o 7,6% w stosunku do maja.

Indeks zbożowy obniżył się o 4,1%, ale nadal był o 27,6% powyżej poziomu z czerwca 2021. Po osiągnięciu niemal rekordowego poziomu w maju, międzynarodowe ceny pszenicy spadły w czerwcu o 5,7 proc., ale nadal wzrosły o 48,5% w stosunku do wartości z ubiegłego roku. Spadek w czerwcu był spowodowany sezonową dostępnością nowych zbiorów na półkuli północnej, lepszymi warunkami upraw u niektórych głównych producentów, w tym w Kanadzie, wyższymi perspektywami produkcji w Federacji Rosyjskiej oraz wolniejszym globalnym popytem importowym.

Międzynarodowe ceny zbóż gruboziarnistych spadły w czerwcu o 4,1 proc., ale nadal były wyższe o 18,4 proc. Presja spadkowa wynikająca z sezonowej dostępności w Argentynie i Brazylii, gdzie zbiory kukurydzy przebiegały szybko, a lepsze warunki upraw w Stanach Zjednoczonych przyczyniły się do 3,5-procentowego spadku światowych cen kukurydzy w czerwcu. Obawy o perspektywy popytu w obliczu oznak spowolnienia gospodarczego przyczyniły się do presji spadkowej. Wśród innych zbóż gruboziarnistych ceny sorgo i jęczmienia spadły w czerwcu odpowiednio o 4,1 proc. i 6,1 proc., w parze z niższymi notowaniami kukurydzy i pszenicy.

W czerwcu taniał też cukier. Światowe ceny tego towaru obniżyły się o 2,6% i były najniższe od lutego.

Rosły w czerwcu światowe ceny nabiału i mięsa

Indeks cen misa zwiększył się o 1,7% m/m do 124,7 pkt i ustanowił nowy rekord! Ceny mięsa są o 12,7% wyższe niż przed rokiem.

Produkty mleczne podrożały w minionym miesiącu o 4,1% do 149,8 pkt (24,9% powyżej notowań sprzed roku).

Andrzej Bąk
Źródło: FAO.

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Inflacja stopuje. NBP podał najnowsze dane

Jak podał Narodowy Bank Polski w lipcu 2022 r. inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 9,3 proc. r/r. Wskaźnik CPI w analizowanym...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,554ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE