Susza coraz bardziej dotkliwsza

W siódmym okresie raportowania tj. od 21 maja do 20 lipca 2022 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -106 mm.

Susza coraz bardziej dotkliwsza

Deficyt wody dla roślin uprawnych występował na terenie całego kraju

Duże niedobory stwierdzono także na terenie Niziny Wielkopolskiej i na Lubuskim Przełomie Odry od -160 do -189 mm oraz w Kotlinie Sandomierskiej i na Pobrzeżu Słowińskim od –160 do –179 mm. Na dużym obszarze kraju niedobory wody wynosiły od -120 do -159 mm. Natomiast na terenie Pojezierza Mazurskiego, we wschodniej części Pojezierza Pomorskiego, na Przedgórzu Sudeckim, na Wyżynie Śląskiej, Krakowsko-Częstochowskiej, Małopolskiej, Lubelskiej oraz na Nizinie Podlaskiej niedobory były już mniejsze od 0 do -119 mm.

IUNG na podstawie występujących warunków wilgotnościowych, w omawianym okresie raportowania, ogłosił wystąpienie suszy rolniczej na terenie całej Polski. Stwierdzono ją  w następujących uprawach: kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, krzewów owocowych, roślin strączkowych, zbóż jarych zbóż ozimych, warzyw gruntowych, tytoniu, truskawek, drzew owocowych, chmielu i ziemniaka.

W Wielkopolsce w uprawach kukurydzy na ziarno i na kiszonkę suszę zanotowano w 164 gminach, w uprawach krzewów owocowych w 134, uprawach roślin strączkowych w 86.

Obecnie w kwestii wilgotności gleby sytuacja nie przedstawia się najlepiej. Co prawda przechodzący front atmosferyczny nieco polepszył sytuację wierzchniej warstwy gleby, ale głębiej nadal jest bardzo źle, zwłaszcza w Wielkopolsce. Pokazuje to poniższa mapa z dnia 25 lipca br.  Wilgotność gleby na poziomie 28 cm wynosi prawie w całej Wielkopolsce zaledwie ok. 20%. Podobna sytuacja występuje województwach lubuskim i łódzkim.

Brak wody i suszę odzwierciedla także stan wód w rzekach, który układa się w większości polskich rzek w strefie wód niskich. Stan wody Warty w dniu 26 lipca br. w Poznaniu wyniósł tylko 121 cm!

Aktualnie obowiązuje 49 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną, wydanych dla poszczególnych zlewni w całej Polsce, których z każdym tygodniem przybywa. Wartość SNQ (rozumiana jako średnia wieloletnia z najmniejszych przepływów rocznych) została zanotowana aż na jednej trzeciej wodowskazów. Tak złej sytuacji nie notowano dawno.

W dorzeczu Odry przeważa strefa wody niskiej, a najwcześniej, bo już w maju, susza zaznaczyła się w zlewni Warty i środkowej Odry.

W ciągu ostatniego miesiąca przybyło też ostrzeżeń przed suszą w dorzeczu Wisły. Tu najtrudniejsza sytuacja jest na wschodzie kraju. Susza hydrologiczna już od dłuższego czasu występuje w zlewniach Sanu, Bugu i Wkry.

Według prognoz, najbliższe dni mają przynieść nieco niższe, ale nadal bardzo wysokie bo sięgające 30°C temperatury, może deszcz i burze. Nierównomierny rozkład opadów  i gwałtowny przebieg zjawisk nie poprawi sytuacji pod kątem suszy, a jedynie chwilowo i lokalnie zatrzyma jej pogłębianie się.

Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną (kolor szary) 25 lipca 2022

Rolnicy rozpoczęli już zbiory zbóż.  Z uwagi na  znaczące obniżki plonów z powodu niedostatecznych ilości opadów, są pełni obaw o przyszłość swoich gospodarstw. „27 lipca wystąpiliśmy do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o jak najszybsze uruchomienie aplikacji suszowej oraz zabezpieczenie środków na pokrycie strat gospodarstw rolnych” – podaje Wielkopolska Izba Rolnicza w komunikacie. Treść wystąpienia WIR znajdą Państwo tutaj.

Opracowanie: Marta Ceglarek
WIR

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics