Susza coraz bardziej dotkliwsza

W siódmym okresie raportowania tj. od 21 maja do 20 lipca 2022 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -106 mm.

Susza coraz bardziej dotkliwsza

Deficyt wody dla roślin uprawnych występował na terenie całego kraju

Duże niedobory stwierdzono także na terenie Niziny Wielkopolskiej i na Lubuskim Przełomie Odry od -160 do -189 mm oraz w Kotlinie Sandomierskiej i na Pobrzeżu Słowińskim od –160 do –179 mm. Na dużym obszarze kraju niedobory wody wynosiły od -120 do -159 mm. Natomiast na terenie Pojezierza Mazurskiego, we wschodniej części Pojezierza Pomorskiego, na Przedgórzu Sudeckim, na Wyżynie Śląskiej, Krakowsko-Częstochowskiej, Małopolskiej, Lubelskiej oraz na Nizinie Podlaskiej niedobory były już mniejsze od 0 do -119 mm.

IUNG na podstawie występujących warunków wilgotnościowych, w omawianym okresie raportowania, ogłosił wystąpienie suszy rolniczej na terenie całej Polski. Stwierdzono ją  w następujących uprawach: kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, krzewów owocowych, roślin strączkowych, zbóż jarych zbóż ozimych, warzyw gruntowych, tytoniu, truskawek, drzew owocowych, chmielu i ziemniaka.

W Wielkopolsce w uprawach kukurydzy na ziarno i na kiszonkę suszę zanotowano w 164 gminach, w uprawach krzewów owocowych w 134, uprawach roślin strączkowych w 86.

Obecnie w kwestii wilgotności gleby sytuacja nie przedstawia się najlepiej. Co prawda przechodzący front atmosferyczny nieco polepszył sytuację wierzchniej warstwy gleby, ale głębiej nadal jest bardzo źle, zwłaszcza w Wielkopolsce. Pokazuje to poniższa mapa z dnia 25 lipca br.  Wilgotność gleby na poziomie 28 cm wynosi prawie w całej Wielkopolsce zaledwie ok. 20%. Podobna sytuacja występuje województwach lubuskim i łódzkim.

Brak wody i suszę odzwierciedla także stan wód w rzekach, który układa się w większości polskich rzek w strefie wód niskich. Stan wody Warty w dniu 26 lipca br. w Poznaniu wyniósł tylko 121 cm!

Aktualnie obowiązuje 49 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną, wydanych dla poszczególnych zlewni w całej Polsce, których z każdym tygodniem przybywa. Wartość SNQ (rozumiana jako średnia wieloletnia z najmniejszych przepływów rocznych) została zanotowana aż na jednej trzeciej wodowskazów. Tak złej sytuacji nie notowano dawno.

W dorzeczu Odry przeważa strefa wody niskiej, a najwcześniej, bo już w maju, susza zaznaczyła się w zlewni Warty i środkowej Odry.

W ciągu ostatniego miesiąca przybyło też ostrzeżeń przed suszą w dorzeczu Wisły. Tu najtrudniejsza sytuacja jest na wschodzie kraju. Susza hydrologiczna już od dłuższego czasu występuje w zlewniach Sanu, Bugu i Wkry.

Według prognoz, najbliższe dni mają przynieść nieco niższe, ale nadal bardzo wysokie bo sięgające 30°C temperatury, może deszcz i burze. Nierównomierny rozkład opadów  i gwałtowny przebieg zjawisk nie poprawi sytuacji pod kątem suszy, a jedynie chwilowo i lokalnie zatrzyma jej pogłębianie się.

Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną (kolor szary) 25 lipca 2022

Rolnicy rozpoczęli już zbiory zbóż.  Z uwagi na  znaczące obniżki plonów z powodu niedostatecznych ilości opadów, są pełni obaw o przyszłość swoich gospodarstw. „27 lipca wystąpiliśmy do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o jak najszybsze uruchomienie aplikacji suszowej oraz zabezpieczenie środków na pokrycie strat gospodarstw rolnych” – podaje Wielkopolska Izba Rolnicza w komunikacie. Treść wystąpienia WIR znajdą Państwo tutaj.

Opracowanie: Marta Ceglarek
WIR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak zbierać i suszyć grzyby?

W Polsce rośnie około 1400 rodzajów jadalnych grzybów, a do obrotu dopuszczonych jest 47. Jak je zbierać, suszyć i przyrządzać opowiada dr Cecylia Uklańska-Pusz...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,950ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE