29 września 2011 roku oficjalnie uruchomiono pierwszą biogazownię rolniczą zlokalizowaną na wschód od Wisły, w miejscowości Uhnin (lubelskie). Produkcję energii elektrycznej, w instalacji o mocy 1,27 MW, oficjalnie uruchomił Marszałek Województwa Lubelskiego Pan Krzysztof Hetman oraz Pan Krzysztof Gospodarek Prezes Bioelektrowni Sp. z o.o.
W uroczystym otwarciu wzięło udział ponad 100 gości, w tym przedstawiciele samorządów województwa i gmin, organizacji rolników i przedsiębiorców.
Instalacja, której właścicielem jest firma Bioelektrownia Sp. z o.o., wytwarza energię elektryczną w wyniku spalania biogazu powstałego w procesie beztlenowej fermentacji substratów (kiszonka z kukurydzy, kiszonka z żyta, kiszonki z traw, wywary gorzelniane, wycierka ziemniaczana), rolniczych i pochodzących z przetwórstwa rolniczego oraz w wyniku spalania syngazu powstałego w procesie gazyfikacji części wysuszonej masy pofermentacyjnej.
Krzysztof Gospodarek Prezes Bioelektrownia Sp. z o.o. oraz Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman
Bioelektrownia w Uhninie będzie produkować ok. 10 000 MWh rocznie, a tym samym pokryje roczne zapotrzebowanie na energię blisko 19 tysięcy osób, czyli łącznej liczby mieszkańców gminy i miasta Parczew oraz gminy Dębowa Kłoda.
Powstała instalacja, dzięki zastosowanej technologii oraz właściwej organizacji dostaw i przechowania surowców, jest wyjątkowo przyjazna dla środowiska, o czym świadczy samo położenie bioelektrowni – instalacja jest zlokalizowana w odległości ok. 300 m od zabudowań osiedla mieszkaniowego b. PGR Uhnin, zamieszkiwanego przez ok. 300 osób.
Inwestycja wraz z infrastrukturą towarzyszącą kosztowała ok. 18 milionów złotych i została dofinansowana ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka kwotą ponad 10 milionów złotych.
Krzysztof Gospodarek – Prezes Bioelektrownia Sp. z o.o., dr inż. Tadeusz Solarski – Dyrektor Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli oraz Marszałek Krzysztof Hetman w trakcie uruchomienia kogeneratora
W trakcie otwarcia został zainaugurowany program szkoleń „Alternatywne źródła energii i ich zastosowanie”, prowadzony przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. W ramach programu uczestnicy szkoleń zostaną zapoznani z modelowymi inwestycjami z zakresu Odnawialnych Źródeł Energii, a Bioelektrownia w Uhninie będzie przykładem takiego rozwiązania w zakresie produkcji energii elektrycznej z biogazu rolniczego. W trakcie cyklu spotkań Bioelektrownię odwiedzi ponad 400 uczestników programu. Zaprezentowano także pierwszą w Polsce, rodzimą instalację bioelektrowni kontenerowej MB1. Jest to tzw. mała biogazownia rolnicza o mocy 50 kW, produkująca 425 MWh rocznie, czyli ilość, która zaspokaja zapotrzebowanie na energię elektryczną dla ok. 800 osób.
Redakcja AgroNews, fot. J.Dubowski
Sprawdżcie jak tam śmierdzi i co po polach pływa, wszystko na wierzchu bo ziemia już nie wchłania, spływa melioracją. Niech jacyś ekolodzy się tym zajmą bo sanepid chyba ma to gdzieś.