Otwarto pierwszą bioelektrownię rolniczą po prawej stronie Wisły

29 września 2011 roku oficjalnie uruchomiono pierwszą biogazownię rolniczą zlokalizowaną na wschód od Wisły, w miejscowości Uhnin (lubelskie). Produkcję energii elektrycznej, w instalacji o mocy 1,27 MW, oficjalnie uruchomił Marszałek Województwa Lubelskiego Pan Krzysztof Hetman oraz Pan Krzysztof Gospodarek Prezes Bioelektrowni Sp. z o.o.

W uroczystym otwarciu wzięło udział ponad 100 gości, w tym przedstawiciele samorządów województwa i gmin, organizacji rolników i przedsiębiorców.

Instalacja, której właścicielem jest firma Bioelektrownia Sp. z o.o., wytwarza energię elektryczną w wyniku spalania biogazu powstałego w procesie beztlenowej fermentacji substratów (kiszonka z kukurydzy, kiszonka z żyta, kiszonki z traw, wywary gorzelniane, wycierka ziemniaczana), rolniczych i pochodzących z przetwórstwa rolniczego oraz w wyniku spalania syngazu powstałego w procesie gazyfikacji części wysuszonej masy pofermentacyjnej.

\"\"

Krzysztof Gospodarek Prezes Bioelektrownia Sp. z o.o. oraz Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman

Bioelektrownia w Uhninie będzie produkować ok. 10 000 MWh rocznie, a tym samym pokryje roczne zapotrzebowanie na energię blisko 19 tysięcy osób, czyli łącznej liczby mieszkańców gminy i miasta Parczew oraz gminy Dębowa Kłoda.

Powstała instalacja, dzięki zastosowanej technologii oraz właściwej organizacji dostaw i przechowania surowców, jest wyjątkowo przyjazna dla środowiska, o czym świadczy samo położenie bioelektrowni – instalacja jest zlokalizowana w odległości ok. 300 m od zabudowań osiedla mieszkaniowego b. PGR Uhnin, zamieszkiwanego przez ok. 300 osób.

Inwestycja wraz z infrastrukturą towarzyszącą kosztowała ok. 18 milionów złotych i została dofinansowana ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka kwotą ponad 10 milionów złotych.

\"\"

Krzysztof Gospodarek – Prezes Bioelektrownia Sp. z o.o., dr inż. Tadeusz Solarski – Dyrektor Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli oraz Marszałek Krzysztof Hetman w trakcie uruchomienia kogeneratora

W trakcie otwarcia został zainaugurowany program szkoleń „Alternatywne źródła energii i ich zastosowanie”, prowadzony przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. W ramach programu uczestnicy szkoleń zostaną zapoznani z modelowymi inwestycjami z zakresu Odnawialnych Źródeł Energii, a Bioelektrownia w Uhninie będzie przykładem takiego rozwiązania w zakresie produkcji energii elektrycznej z biogazu rolniczego. W trakcie cyklu spotkań Bioelektrownię odwiedzi ponad 400 uczestników programu. Zaprezentowano także pierwszą w Polsce, rodzimą instalację bioelektrowni kontenerowej MB1. Jest to tzw. mała biogazownia rolnicza o mocy 50 kW, produkująca 425 MWh rocznie, czyli ilość, która zaspokaja zapotrzebowanie na energię elektryczną dla ok. 800 osób.

Redakcja AgroNews, fot. J.Dubowski
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here