Z leczenia mogą skorzystać:
- rolnicy i domownicy (podlegający u.s.r.),
- osoby pobierające okresowe świadczenie rentowe (bez orzeczonej niezdolności do samodzielnej egzystencji),
- emeryci pobierający świadczenia z KRUS (bez orzeczonej niezdolności do samodzielnej egzystencji),
- opiekuni sprawujący stałą opiekę nad osobami niepełnosprawnymi.
Rehabilitacja obejmuje schorzenia narządu ruchu oraz schorzenia kardiologiczne, a w przypadku opiekunów leczenie regeneracyjne. Turnusy rehabilitacyjne trwają 21 dni (w przypadku opiekunów 7 dni), a koszt pobytu pacjenta pokrywa KRUS.
Co trzeba zrobić aby skorzystać z turnusu rehabilitacyjnego KRUS?
Aby ubiegać się o rehabilitację, w ośrodkach Kasy należy złożyć Wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą (druk do pobrania na stronie internetowej KRUS) wypełniony przez lekarza leczącego oraz wyniki badań krwi, moczu, EKG, opis RTG klatki piersiowej (z ostatnich dwóch lat).
Na podstawie przedłożonej dokumentacji medycznej lekarz inspektor KRUS wydaje opinię o kwalifikacji do konkretnego ośrodka rehabilitacyjnego Kasy. Termin odbycia rehabilitacji ustalany jest indywidualnie.
Osobie skierowanej na turnus rehabilitacyjny (z wyjątkiem emerytów) przysługuje zwrot kosztów przejazdu do Centrum Rehabilitacji (w jedną stronę) na podstawie pisemnego wniosku złożonego w CRR.
KRUS podał kwoty wszystkich świadczeń obowiązujących od 1 marca 2023 roku
Ponadto Oddział informuje, że osoba skierowana na rehabilitację leczniczą w Centrum Rehabilitacji zobowiązana jest do wniesienia opłaty miejscowej (klimatycznej). Opłata jest obowiązkowa i uiszczana na rzecz lokalnego samorządu za pośrednictwem Centrum Rehabilitacji. Wysokość opłaty uzależniona jest od miejscowości.
Odpowiedzi na pytania związane z rehabilitacją uzyskają Państwo w Samodzielnym Referacie Prewencji, Rehabilitacji o Orzecznictwa Lekarskiego OR KRUS w Poznaniu pod numerem telefonu (61) 8525013 oraz w każdej Placówce Terenowej KRUS.