Rejestracja cieląt od jałówek wycielonych po 21. miesiącu życia

Ministerstwo Rolnictwo i Rozwoju Wsi daje zielone światło dla rejestracji cieląt od jałówek wycielonych po 21 miesiącu życia. Zmiany parametrów systemowych będą możliwe po konsultacji i uzgodnienia ich wartości z Głównym Lekarzem Weterynarii. 

Rejestracja cieląt od jałówek wycielonych po 21. miesiącu życia

W odpowiedzi na pismo KRIR w sprawie wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących rejestracji cieląt od jałówek wycielonych po 21 miesiącu życia, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismem z dnia 11 kwietnia 2023 r., przekazało następujące informacje:

Z przekazanych przez DEPiRZ informacji wynika, że techniczna możliwość zmiany minimalnego wieku matki w dniu porodu w komputerowej bazie danych sterowana jest parametrem systemowym w zakresie wartości do 1 do 100, natomiast aktualna wartość tego parametru wynosi 20 i obowiązuje od 11 stycznia 2023 r.

Zmiany w przepisach dotyczących rejestracji cieląt od jałówek wycielonych po 21 miesiącu życia

Inspekcja Weterynaryjna (dalej: IW) prowadzi nadzór nad systemem identyfikacji i rejestracji zwierząt, w związku z tym, część parametrów systemowych (m.in. minimalny i maksymalny wiek matki zwierzęcia w dniu wycielenia) wymaga konsultacji i uzgodnienia ich wartości z Głównym Lekarzem Weterynarii. Ma to na celu wyeliminowanie ewentualnych nadużyć, takich jak próby wprowadzenia do obrotu (zarejestrowania) nieidentyfikowalnych zwierząt oraz ujednolicenie stanowisk ARiMR oraz organów IW w zakresie współpracy, o której mowa w art. 51 ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (1).

Po uzgodnieniu ww. parametru pomiędzy ARiMR a GLW, będzie możliwe zastosowanie wartości parametru, który pozwoli na rejestrację cieląt od jałówek wycielonych po 21. miesiącu życia.
(1) Ustawa z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. poz. 2727)
Źródło: KRIR
Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

GIS wycofuje popularną herbatę. „Obecność pestycydów”

22 listopada Państwowa Inspekcja Sanitarna poinformowała o wykryciu pozostałości pestycydu antrachinonu w czarnej herbacie liściastej. Kontrole wykazały, że w niektórych partiach tego produktu poziomy...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics