To będzie rok intensywnych prac nad wprowadzeniem podatku dochodowego w rolnictwie.
Jak informuje TVP Info, "pierwszy raz gospodarze będą musieli go zapłacić za dwa lata. Ale zanim to nastąpi, czeka nas ostra walka na argumenty.
Opinie ekonomistów, nawet tych, związanych z rolnictwem, są jednoznaczne.
– Reforma systemu podatkowego jest nieunikniona. A gdy ją przeprowadzimy skończą się w końcu dyskusje ile to państwo dokłada do wsi. A rolnik zapłaci tyle podatku, ile wynika z jego dochodu, a jak dochodu nie będzie, to nie zapłaci – przekonuje prof. Andrzej Kowalski, szef Instytutu Ekonomiki Rolnictwa.
Nieunikniona tym bardziej, że zapowiedział ja w swoim exposé, premier Donald Tusk. Jego współpracownicy tylko to potwierdzają. Prace trwają, a ich efekty poznamy jeszcze w tym roku.
– W 2013 roku powinniśmy wprowadzić zasady księgowości w gospodarstwach rolnych i od roku 2014 wprowadzić zasady podatku dochodowego w rolnictwie – mówi wiceminister rolnictwa, Kazimierz Plocke.
Tyle deklaracji rządu. Sami zainteresowani, pukają się w głowę i przekonują, że powszechny podatek dochodowy na wsi nie przejdzie.
Statystyki mówią, że 80 proc. polskich gospodarstw nie przekracza powierzchni 10 hektarów. W większości z nich o żadnym dochodzie nie ma więc mowy, za to koszty takich rozwiązań będą ogromne.
– Jeżeli mówimy o powszechnym podatku dochodowy w rolnictwie, jest to dzisiaj nierealne, bo koszty samego prowadzenia księgowości często przekraczałyby podatek gruntowy, który teraz płacą – tłumaczy Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Dlatego opozycja już zapowiada, że projekt rządu poprze, ale pod jednym bardzo rygorystycznym warunkiem.
– My będziemy proponowali, aby ten podatek wprowadzić stopniowo na zasadzie dobrowolności – deklaruje poseł Prawa i Sprawiedliwości, Henryk Kowalczyk.
Ciągle sprawą otwartą jest to, co dla budżetu państwa oznacza wprowadzenie podatku dochodowego w rolnictwie. Niektóre wyliczenia mówią, że możliwość odliczania kosztów oraz wejście rolników w „miejski” system pomocy społecznej mogą zdewastować finanse państwa."
Źródło: Witold Katner; Źródło: TVP, TVP Info, www.tvp.info, fot. sxc.hu