Miniony czerwiec najcieplejszym czerwcem w historii pomiarów

Dane na temat średnich temperatur w poprzednich miesiącach podała europejska służba ds. zmian klimatu Copernicus.

Miniony czerwiec najcieplejszym czerwcem w historii pomiarów

Do tej pory najcieplejszym czerwcem w historii pomiarów był ten z 2023 r., ale został właśnie zdetronizowany przez czerwiec tegoroczny, który okazał się być jeszcze cieplejszy. Średnia temperatura powietrza na Ziemi wyniosła bowiem w zeszłym miesiącu 16,66 stopnia Celsjusza.

Było zatem o 0,14 stopnia Celsjusza cieplej niż w czerwcu 2023 r. i o 0,67 stopnia cieplej niż wyniosła dla tego miesiąca średnia z lat 1991-2020. Ponadto – ale tu już mowa o szacunkach a nie o potwierdzonych pomiarami  – o 1,5 stopnia cieplej niż średnia z lat 1850-1900.

Jednocześnie czerwiec 2024 r. był trzynastym z kolei miesiącem, który był dla swojego okresu najcieplejszym w historii pomiarów. Jeszcze nigdy ten trend nie utrzymywał się tak długo.

Dane na ten temat opublikowała europejska służba ds. zmian klimatu działająca w ramach unijnego programu Copernicus (CS3), który zajmuje się m.in. prowadzeniem obserwacji i pomiarów Ziemi z orbity okołoziemskiej.

Według ekspertów europejskiej służby ds. zmian klimatu za rekordowo wysokie temperatury odpowiada przedłużające się zjawisko El Niño, które zaczęło się w tym roku rekordowo wcześniej.

Chodzi tu o utrzymywanie się wysokiej temperatury wody w niektórych częściach Pacyfiku. Zjawisko to zdarzało się niegdyś co kilka lat, ale ostatnio następuje częściej i trwa dłużej. A ma ono ogromny wpływ na to jak działa pogoda. Wiele wskazuje na to, że wszystko jest skutkiem działań człowieka.

Podobnie trudna sytuacja ze zjawiskiem El Niño miała miejsce w latach 2015-2016. Dyrektor C3S Carlo Buontempo podkreślił, że „to więcej niż statystyczna osobliwość, która podkreśla dużą i ciągłą zmianę w naszym klimacie.”

– Nawet jeśli ta konkretna seria ekstremów kiedyś się zakończy, będziemy świadkami nowych rekordów, które będą łamane wraz z dalszym ocieplaniem się klimatu – stwierdził Buontempo.

Autor Anna Wolska | EURACTIV.pl

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics