23 października br. Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy o weterynaryjnej kontroli granicznej oraz ustawy – Prawo pocztowe. Nowelizacja – wprowadzająca definicję osobistej przesyłki produktów pochodzenia zwierzęcego – wykonuje postanowienia aktu prawa Unii Europejskiej, rozporządzenia Komisji (WE) nr 206/2009.
Rozporządzenie to dotyczy wprowadzania na terytorium Unii Europejskiej takich przesyłek o charakterze niehandlowym, które stanowią część bagażu podróżnych albo są wysyłane jako małe przesyłki do osób prywatnych, albo są zamawiane na odległość (na przykład pocztą elektroniczną, przez telefon lub przez Internet) i dostarczane konsumentom. Przesyłki, wskazane w przepisach tego rozporządzenia, nie podlegają weterynaryjnej kontroli granicznej.
Zgodnie z nowelizacją zmieniana ustawa unormuje także właściwość organów do realizacji zadań określonych w powyższym rozporządzeniu nr 206/2009. Przyjęto, że w Polsce właściwy miejscowo wojewoda będzie organem właściwym do informowania podróżnych na przejściach granicznych o wymaganiach dotyczących wprowadzania na terytorium Unii Europejskiej osobistych przesyłek produktów pochodzenia zwierzęcego. Ponadto ustawa stanowi, że organ celny albo organ administracji rządowej upoważniony do wykonywania niektórych zadań organów celnych – zgodnie z przepisami prawa celnego – będzie właściwym organem, o którym mowa w odpowiednich unormowaniach rozporządzenia.
Stosownie do ustawy Główny Lekarz Weterynarii będzie sporządzał – i corocznie przedstawiał Komisji Europejskiej – sprawozdanie zawierające informacje dotyczące środków podejmowanych w celu wykonania przepisów tego rozporządzenia.
Źródło: Prezydent.pl
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu