Zakaz eksportu pszenicy z Ukrainy

Ruszyły podwyżki cen pszenicy na giełdach światowych.

Jak podała w dniu 19.10 agencja Reuters, władze Ukrainy w porozumieniu z przedsiębiorcami zadecydowały o wprowadzeniu zakazu eksportu pszenicy – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej. Ma on obowiązywać od dnia 15.11.2012 r. Informacja ta przełożyła się na duże podwyżki cen pszenicy na giełdach światowych w piątek 19.10.

Wcześniejsze doniesienia z Ukrainy mówiły o ograniczeniu eksportu tego zboża w bieżącym sezonie do 4 mln t. Następnie media donosiły o zwiększeniu tej ilości do 5 mln t. Od początku sezonu do 16.10 eksport wyniósł już 3,57 mln t pszenicy. Jednak podpisane już kontrakty przewidują˛ do 20.11 eksport łącznie 5,42 mln t ziarna pszenicy. Nie jest do końca jasne, czy zakaz będzie obejmował również dotychczas zakontraktowane zboże czy będzie ono mogło zostać wyeksportowane bez ograniczeń.

Na początku listopada mają zostać podjęte szczegółowe decyzje odnośnie do warunków obowiązywania zakazu. Jak wynika z szacunków Międzynarodowej Rady Zbożowej (ang. IGC – International Grains Council), w ubiegłym sezonie Ukraina sprzedała na rynku międzynarodowym 5,4 mln t pszenicy. Oznacza to, że gdyby udało się w bieżącym sezonie zrealizować eksport całej dotychczas zakontraktowanej ilości ziarna, to ilość ta byłaby bardzo zbliżona do tej sprzedanej w ubiegłym sezonie.

 Jednocześnie jest to ilość o 1,1 mln t wyższa niżw poprzednim kryzysowym okresie (susza i niskie zbiory w sezonie 2010/11), ale z drugiej strony aż o 3,9 mln t niższa niż w okresie dobrych zbiorów (sezon 2009/10). Nieodległa perspektywa wyczerpania się nadwyżki eksportowej Ukrainy, może spowodować efekt domina. Wkrótce potem prawdopodobnie wyczerpią się  możliwości eksportowe w Rosji. Choć większość analityków spekuluje, że Rosja również wprowadzi zakaz eksportu, konieczne dostosowania na rynku wcale nie muszą oznaczać administracyjnego zakazu.

Ponadto ograniczone są możliwości eksportu pszenicy z Kazachstanu, przede wszystkim ze względu niskie zbiory (wg IGC 11 mln t wobec prawie 23 mln t rok wcześniej). Prawdopodobnie wycofanie się z handlu krajów Basenu Morza Czarnego zwiększy znacząco popyt na zboże z Unii Europejskiej. Niemniej, już teraz eksport unijnego ziarna pszenicy jest stosunkowo duży. Jak podaje Sparks Polska, w dniach 1.07-16.10.2012 Komisja Europejska wydała licencje na eksport 4,68 mln t pszenicy miękkiej w porównaniu z 4,35 mln t w tym samym okresie przed rokiem.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here