ARiMR otrzymała dodatkowe środki w wysokości 250 milionów złotych na wdrażaną przez siebie część Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013". Pozwoli to na zorganizowanie nowych naborów wniosków w ramach tego programu. Trzy z nich już się zakończyły, natomiast jeden jeszcze trwa.
Od 9 do 22 sierpnia 2013 r. można składać wnioski o przyznanie pomocy w ramach środka 2.1 "Inwestycje w chów i hodowlę ryb". Wsparciem takim mogą być objęte inwestycje, które zrealizowano bądź rozpoczęto ich realizację w okresie od 11 września 2009 r. do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie włącznie. Do dyspozycji wnioskodawców w ramach tego naboru będzie kwota około 40 milionów złotych.
Wnioski o dofinansowanie należy składać do oddziału regionalnego Agencji właściwego ze względu na miejsce położenia obiektu chowu lub hodowli. Pomoc jest przyznawana do wyczerpania środków finansowych, zgodnie z kolejnością złożenia prawidłowo wypełnionego i udokumentowanego wniosku o dofinansowanie.
ARiMR przypomina również, że prowadzi nabór wniosków o pomoc z PO RYBY 2007 – 2013 na "Rekompensaty społeczno-gospodarcze w celu zarządzania krajową flotą rybacką" środek 1.5 – wnioski są przyjmowane do 31 grudnia 2013 r. Wsparcie można otrzymać m.in. na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, szkolenia umożliwiające zdobycie innego zawodu niezwiązanego z rybołówstwem.
Wsparcie w formie rekompensaty finansowej przysługuje również rybakom, którzy utracili miejsca pracy, można je uzyskać także na pokrycie części kosztów nabycia statku rybackiego oraz w przypadku przejścia na wcześniejszą emeryturę.
Czytaj także:
Komisja Europejska ogłasza odliczenia od kwot połowowych przyznanych na rok 2013
Są dodatkowe środki na modernizację gospodarstw rolnych
Ceny rzepaku i pszenicy pod lupą UOKiK
Zakończyły się już trzy nabory wniosków z PO RYBY 2007 – 2013, przeprowadzone dzięki przesunięciu do ARiMR dodatkowych środków finansowych.
Od 9 do 16 sierpnia 2013 r. przyjmowane były wnioski o przyznanie pomocy na "Inwestycje w zakresie przetwórstwa i obrotu" (środek 2.5). O takie wsparcie mogły ubiegać się mikro i małe przedsiębiorstwa, które poniosły koszty kwalifikujące się do refundacji w okresie od 11 września 2009 r. do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie. Do dyspozycji wnioskodawców w ramach tego naboru jest kwota około 140 milionów złotych.
Wnioski o dofinansowanie należy składać do oddziału regionalnego Agencji właściwego ze względu na miejsce położenia zakładu przetwórstwa produktów rybnych lub obrotu tymi produktami. Pomoc będzie przyznawana do wyczerpania środków finansowych, zgodnie z kolejnością złożenia prawidłowo wypełnionego i udokumentowanego wniosku o dofinansowanie.
Natomiast wnioski o dofinansowanie w zakresie środka 1.4 "Rybactwo przybrzeżne" można było składać od 1 do 14 sierpnia 2013 r. Pomoc przyznawana było na realizacje operacji dotyczących wspierania organizacji produkcji, przetwórstwa i łańcucha zbytu produktów rybactwa, a także poprawy kwalifikacji zawodowych i szkoleń w zakresie bezpieczeństwa, o których mowa odpowiednio w art. 26 ust. 4 lit. b i e rozporządzenia Rady (WE) nr 1198/2006 z dnia 27 lipca 2006 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Rybackiego.
Do dyspozycji wnioskodawców w ramach tego naboru jest kwota około 11 milionów złotych. Wnioski o dofinansowanie należało składać do oddziału regionalnego Agencji:
1. w przypadku, gdy operacja dotyczy rybactwa przybrzeżnego na niewielką skalę w celu wspierania organizacji produkcji, przetwórstwa i łańcucha zbytu produktów rybactwa (operacja realizowana zgodnie z art. 26 ust. 4 lit. b rozporządzenia Rady (WE) nr 1198/2006 z dnia 27 lipca 2006 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Rybackiego) właściwego ze względu na miejsce realizacji operacji;
2. w przypadku, gdy operacja dotyczy rybactwa przybrzeżnego na niewielką skalę w celu poprawy kwalifikacji zawodowych i szkoleń w zakresie bezpieczeństwa (operacja realizowana zgodnie z art. 26 ust. 4 lit. e rozporządzenia Rady (WE) nr 1198/2006 z dnia 27 lipca 2006 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Rybackiego) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę wnioskodawcy.
Pomoc będzie przyznawana do wyczerpania środków finansowych, zgodnie z kolejnością złożenia prawidłowo wypełnionego i udokumentowanego wniosku o dofinansowanie.
Wnioski o pomoc na "Inwestycje w portach rybackich, miejscach wyładunku i przystaniach" (środek 3.3)" przyjmowane były od 15 do 26 lipca 2013 r. w oddziałach regionalnych Agencji właściwych ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę wnioskodawcy. Pomoc będzie przyznawana do wyczerpania środków finansowych, zgodnie z kolejnością złożenia prawidłowo wypełnionego i udokumentowanego wniosku o dofinansowanie. Do dyspozycji wnioskodawców w ramach tego naboru jest około 85 milionów złotych.
W ramach dotychczas przeprowadzonych naborów podpisano 92 umowy o przyznanie pomocy na "Inwestycje w portach rybackich, miejscach wyładunku i przystaniach" na kwotę blisko 581 mln zł, a przekazano w formie płatności zaliczkowych i refundacji dla beneficjentów, którzy zrealizowali inwestycje kwotę blisko 490 mln zł.
Źródło: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu