Minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba wraz z podsekretarzem stanu Tadeuszem Nalewajkiem uczestniczył w posiedzeniu Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników IX kadencji. Minister wręczył akty powołania nowym członkom Rady, wybranym spośród kandydatów zgłoszonych przez związki zawodowe i organizacje rolnicze.
Jak powszechnie wiadomo, udział ubezpieczonych i świadczeniobiorców w zarządzeniu systemem jest bardzo istotny – podkreślił minister Kalemba i dodał, że ma to swoje przełożenie na udział Rady Rolników w pracach Parlamentu, Rządu, a także na bieżące działania KRUS oraz Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników.
Nie bez znaczenia jest udział Rady w kształtowaniu polityki zabezpieczenia społecznego. Dotychczas nie zabrakło głosu przedstawicieli rolników w najistotniejszych zmianach dotyczących ubezpieczeń społecznych w Polsce i mam nadzieję, że Rada w nowym składzie będzie dalej dbała o interesy rolników – powiedział szef resortu.
Minister wskazał na niezmiernie ważną rolę KRUS, jako odrębnej instytucji w zakresie zabezpieczenia społecznego rolników. Przedstawił również osiągnięcia polskiego Rządu w zakresie budżetu na rolnictwo i rozwój wsi w nowej perspektywie finansowej.
Czytaj także:
Jest decyzja w sprawie wędzenia wędlin!
Są wyniki postępowań audytowych Komisji Europejskiej!
Sprawdź pakiet rozporządzeń związanych z reformą WPR!
Po wręczeniu aktów mianowania odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników nowej kadencji.
Na przewodniczącego Rady Rolników wybrano Andrzeja Kosiniaka-Kamysza.
Rada reprezentuje interesy ubezpieczonych i świadczeniobiorców Kasy wobec urzędu Prezesa KRUS i innych organów administracji państwowej. Członkowie Rady wybierani są na 3-letnią kadencję spośród kandydatów zgłoszonych przez ogólnokrajowe organizacje zawodowe i społeczne rolników indywidualnych. Rada Rolników posiada uprawnienia kontrolne wobec Prezesa Kasy, sprawuje nadzór nad Funduszem Składkowym Ubezpieczenia Społecznego Rolników, określa wymiar składki na samofinansujące się ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie.
Źródło: Ministerstwo Rolictwa i Rozwoju Wsi,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu