Na podstawie wyników badań, przeprowadzonych w 2012 r. przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Suwałkach w 63 gospodarstwach, w województwach podlaskim i warmińsko – mazurskim, określono zależności między przeciętnym wiekiem ciągników użytkowanych w gospodarstwach rolnych a powierzchnią tych gospodarstw i mocą zainstalowanych silników.
Badania przeprowadzono metodą wywiadu kierowanego. Wyniki przedstawiono na wykresach, na których zaznaczono linie trendu, wyznaczone z zastosowaniem funkcji najlepiej odwzorowujących badane zależności.
Badane gospodarstwa posiadały łącznie 166 ciągników sześćdziesięciu typów, o mocy od 18 do 122 kW. Na jedno gospodarstwo przypadało przeciętnie 2,6 ciągnika. Wiek ciągników w badanych gospodarstwach mieścił się w przedziale od 1 do 41 lat (średnia blisko 16 lat). Stwierdzono, że przeciętny wiek ciągników zmniejsza się w miarę zwiększania powierzchni gospodarstw rolnych oraz mocy zainstalowanej w silnikach.
Przeciętny wiek ciągników w badanych gospodarstwach maleje wraz ze zwiększaniem obszaru gospodarstw i wynosi 18,6 lat w gospodarstwach o powierzchni 10 – 15 ha UR i tylko 11,5 lat w gospodarstwach o powierzchni 100 i więcej ha UR.
Odnotowano także zmniejszanie przeciętnego wieku ciągników w miarę zwiększania się mocy silników (od ok. 27 lat w przedziale mocy 15 – 25 kW do 6 lat w przypadku jednostek o mocy powyżej 100 kW).
Źródło: Instytut Technologiczno-Przyrodniczy „Problemy Inżynierii Rolniczej”
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu