Pomimo spadków cen mleka, dynamicznie rośnie jego skup w Unii Europejskiej

Rynek mleka w UE
Jak informuje BGŻ, pomimo utrzymujących się spadków cen mleka od początku roku, cały czas dynamicznie rośnie jego skup. Według najnowszych danych Komisji Europejskiej w okresie styczeń-lipiec podaż surowca wyniosła 88,4 mln ton (o 5,8% więcej niż w analogicznych miesiącach przed rokiem).

Wzrosty odnotowano praktycznie w każdym kraju, poza Grecją i Republiką Czeską. Wśród liczących się producentów mleka, największy przyrost skupu wystąpił w Wielkiej Brytanii (w styczniu-lipcu 2014 r. i był o ponad 10% wyższy niż przed rokiem, wyniósł 8,9 mln ton), Polsce (7,5% r/r, 6,2 mln ton) oraz we Francji (7,4%, 15,4 mln ton).

Powyższe spowodowało, że w analizowanym okresie wzrosła produkcja praktycznie wszystkich przetworów mleczarskich. Największe zmiany zaobserwować można było w przypadku odtłuszczonego mleka w proszku (OMP), którego wytworzono o 20% więcej niż w 2013 roku (łącznie 564,5 tys. ton). W dużej mierze była to reakcja na dynamicznie rosnący popyt importowy na ten produkt. W okresie styczeń-sierpień eksport OMP z UE-28 do krajów trzecich sięgnął 430,4 tys. ton, tj. był o 59% wyższy w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem, w tym w odniesieniu do Algierii wzrósł o 139% do 102,1 tys. ton.

\"\"

W pierwszych siedmiu miesiącach br. unijne mleczarnie istotnie zwiększyły także produkcję mleka pełnego w proszku (PMP) – o prawie 14% w relacji rocznej do 324,9 tys. ton. Również w tym przypadku zmiany były napędzane eksportem, który w styczniu-sierpniu br. był o 8% wyższy w relacji rocznej, wynosząc 271,5 tys. ton.

Czołowym odbiorcą unijnego PMP (podobnie jak OMP) była Algieria, z 21-procentowym udziałem w całkowitym eksporcie tego produktu. Kraj ten zaimportował 56,1 tys. ton pełnego mleka w proszku z UE, prawie 3-krotnie więcej niż rok temu. Większy popyt zgłaszały również kraje Bliskiego Wschodu (Oman, Liban, Zjednoczone Emiraty Arabskie).

W analizowanym okresie dynamicznie rozwijała się również sprzedaż masła na rynki trzecie. W styczniu-sierpniu br. jej wolumen był o 25% wyższy niż rok wczeżniej i wyniósł 81,5 tys. ton. Niemniej, w kolejnych miesiącach tendencje te prawdopodobnie ulegną wyhamowaniu. Głównym rynkiem zbytu dla unijnego masła jest Rosja (mająca około 25-proc. udział w eksporcie), gdzie w styczniu-sierpniu br. trafiło 20,7 tys. ton tego produktu.

Czytaj więcej:
ARR: mimo spadku cen produkcja mleka rośnie
Copa-Cogeca chce zapobiec załamaniu się rynku. Apeluje o nową pomoc dla rolników od 2015 roku

Wprawdzie szybko rośnie też eksport do USA (w styczniu-sierpniu br. był o 116% wy˙zszy r/r) oraz Arabii Saudyjskiej (+84%), ale wolumeny obrotu są na razie istotnie niższe (wynoszą odpowiednio 5,1 tys. ton i 4,1 tys. ton) niż w przypadku naszego sąsiada.

Nieco odmiennie kształtuje się sytuacja na rynku serów. Wprawdzie w styczniu-lipcu br. ich produkcja w UE-28 była o ponad 2% wyższa niż rok wcześniej i wyniosła 4037,9 tys. ton, ale eksport był już o 3% niższy w porównaniu do 2013 r. sięgając 500,6 tys. ton (w styczniu-sierpniu br.). Niemniej, spadała sprzedaż jedynie na rynek rosyjski – w analizowanym okresie o 20% r/r do 133,8 tys. t, w przypadku pozostałych odbiorców – rosła.

Źródło: BGŻ
Redakcja AgroNews, fot. freeimages.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KE przedłużyła pomoc wojenną dla rolników. Co się zmienia?

Wsparcie kryzysowe dla rolników za straty poniesione w wyniku napaści Rosji na Ukrainę zostało przedłużone do końca roku. Pomoc obejmuje dopłaty do nawozów, zbóż,...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics