Stan zasiewów upraw ozimych nieco gorszy

Z oceny przeprowadzonej w I dekadzie maja 2015 r. przez rzeczoznawców terenowych GUS wynika, że stan zasiewów upraw ozimych jest nieco gorszy od ubiegłorocznego.Pozostaje jednak nadal lepszy niż w latach poprzednich. W stosunku do 2014 roku zwiększył się areał upraw pszenicy ozimej, żyta i jęczmienia ozimego.

 

\"rolnictwo,

Stan zasiewów pszenicy ozimej oceniono na 3,8 stopnia kwalifikacyjnego (najwyższa możliwa nota to 5 – bardzo dobry). W przekroju wojewódzkim stan zasiewów pszenicy ozimej wahał się od 4,0 stopnia w województwie podkarpackim do 3,7 stopnia w województwie podlaskim.

Stan zasiewów żyta oceniono na 3,7 stopnia kwalifikacyjnego. Zasiewy żyta najwyżej oceniono w województwach: lubelskim i śląskim na 4,0 stopnia, a najniżej w województwie łódzkim 3,5 stopnia.

Stan zasiewów jęczmienia ozimego oceniono na 3,6 stopnia kwalifikacyjnego. Zasiewy jęczmienia ozimego najwyżej oceniono w województwie małopolskim na 3,9 stopnia, a najniżej w województwach: łódzkim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim na 3,5 stopnia.

Stan zasiewów pszenżyta ozimego
oceniono na 3,8 stopnia kwalifikacyjnego. W przekroju wojewódzkim oceny stanu zasiewów pszenżyta ozimego wahały się od 3,9 stopnia w województwach: lubelskim, lubuskim, małopolskim, opolskim, śląskimi wielkopolskim do 3,7 stopnia w województwach: łódzkim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Stan zasiewów mieszanek zbożowych ozimych oceniono na 3,8 stopnia kwalifikacyjnego. Ocena ta była w bieżącym roku niższa od ubiegłorocznej w 8 województwach (spadek wahał się od 0,1 do 0,4 stopnia), a wyższa od ubiegłorocznej w województwach: lubuskim i podkarpackim (wyżej o 0,1 stopnia), pomorskim (wyżej o 0,2 stopnia) oraz opolskim (wyżej o 0,3 stopnia), natomiast w województwach: mazowieckim, podlaskim, warmińsko- mazurskim i zachodniopomorskim ocena była na poziomie ubiegłorocznej.

Stan plantacji rzepaku i rzepiku ozimego oceniono na 3,8 stopnia kwalifikacyjnego. Najlepszy był stan plantacji w województwie podkarpackim (oceniany na 4,0 stopni kwalifikacyjne), a najsłabszy w województwach: kujawsko-pomorskim, opolskim, śląskim i warmińsko-mazurskim – 3,7 stopnia.

Wstępne szacunki powierzchni niektórych upraw pod zbiory w 2015 r.
GUS wstępnie szacuje powierzchnię ozimych zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi na około 4,4 mln ha, tj. o około 2% więcej niż wynosiła powierzchnia zasiewów w poprzednim sezonie wegetacyjnym. Oceniano, że w porównaniu do roku ubiegłego zwiększyła się powierzchnia uprawy pszenicy ozimej, żyta i jęczmienia ozimego, a zmniejszyła się powierzchnia uprawy pszenżyta ozimego i mieszanek zbożowych ozimych.

Czytaj także:

Puma Uniwersal 069 EW – zawsze czujna w zwalczaniu owsa głuchego i miotły zbożowej
Natychmiastowe zwalczanie szkodników w uprawach rolniczych i warzywniczych

Łączną powierzchnię uprawy zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wstępnie szacowano na około 7,4 mln ha, tj. 10,3% więcej niż w roku ubiegłym. Oceniano, że ogólna powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku łącznie ozimego i jarego wyniesie około 0,8 mln ha, tj. o 13,4% mniej niż w roku ubiegłym, powierzchnię buraków cukrowych szacuje się na poziomie ubiegłego roku tj. ok. 197 tys. ha.

Redakcja AgroNews, fot.

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

1,7 mld zł z UE na Mój Prąd. Na co można uzyskać dofinansowanie?

Finansowanie podpisanej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska umowy będzie pochodziło z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027. Celem Programu Mój Prąd jest...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics