Jak sfinansować inwestycje w gospodarstwie?

Rolnictwo jest jedną z najbardziej nieprzewidywalnych branż, ponieważ ogromny wpływ na płynność finansową gospodarstwa ma pogoda oraz zmiany w koniunkturze gospodarczej. Stabilność dochodów rolników jest jedną z najgorszych w gospodarce.

Według ostatniego Powszechnego Spisu Rolnego, około 4,5 mln Polaków pracuje w sektorze rolnictwa, w tym ponad 99 proc. w gospodarstwach indywidualnych. Dlatego też niektóre banki nastawione są na ścisłą współpracę, uwzględniającą specyfikę tej branży. Należą do nich banki spółdzielcze, ale również Bank Pekao S.A.

 

\"\"

 

– Bank Pekao SA to duży uniwersalny bank więc nasza oferta musi być pełna i kompleksowa. Dlatego oczywiście finansujemy zakup ciągników, zakup środków trwałych. Proponujemy najprostze rozwiązania: kredyt inwestycyjny – kredyt na maksymalnie 7 lat, kredyt na 70 proc. Wartości inwestycji. Wystarczy skontaktować się z jednym z naszych doradców i porozmawiać o takiej inwestycji – mówi Bartosz Wasilewski, dyrektor w Banku Pekao SA.

A co ze sfinansowaniem mniejszych inwestycji, np. kupno środków ochrony roślin czy nasion? Czy w tym przypadku rolnik również może wesprzeć się kredytem?
Oczywiście, takimi kredytami są kredyty obrotowe. Są to kredyty na wszystko to, co jest potrzebne rolnikowi do jego corocznej produkcji. Kredyty obrotowe mogą być pod kontrakty, mogą być wynikające, jak również mogą być to kredyty wynikające ze zwykłej sprzedaży każdego rolnika. W zależności od tego czy jest to kredyt kontraktowy czy zwykły kredyt obrotowy to od 80 proc. do 40 proc. rocznych przychodów ze sprzedaży każdego rolnika na zakup nawozów, nasion, paliwa, na zakup wszystkiego co rolnik potrzebuje do całorocznej produkcji – dodaje dyrektor.

Tegoroczna susza dała się we znaki nie tylko producentom upraw, ale i hodowcom. Dziś wielu z nich zastanawia się, jak sfinansować inwestycje w swoim gospodarstwie. Czy wzięcie kredytu preferencyjnego to może być dobre rozwiązanie?
– Jeśli coś może być tańsze to powinniśmy z tego korzystać. Bardzo dobrze, że są te kredyty i są współfinansowane przez ARiMR. Każdy z naszych doradców w Banku Pekao S.A będzie namawiał i promował właśnie tego typu rozwiązanie, bo jeżeli coś jest tańsze dla rolnika, coś jest korzystniejsze, to na pewno jest to również dobre dla banku.

Jak wygląda wysokość marży i opłat, jeśli chodzi o kredyt preferencyjny udzielany przez Bank Pekao SA?
Zdecydowanie będzie to najbardziej korzystna oferta jaka jest na rynku. Oczywiście każda decyzja kredytowa jest decyzją indywidualną i są pewne zasady narzucone i bankowi i rolnikowi przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która dopłaca do odsetek. Te zasady mówią, że rolnik i koszt takiego kredytu to będzie minimum 3 proc. Te3 proc. to już jest marża i  wibor,  który jest podstawą oprocentowania każdego kredytu i myślę, że  przy dobrej rozmowie z doradcą Banku Pekao S.A. rolnik jest wstanie zapłacić jedynie te 3 proc. za finansowanie takim kredytem.

Bank Pekao S.A. ma pełną ofertę  dla rolnika zarówno jeśli chodzi o kredyty inwestycyjne, obrotowe, klęskowe jak i te z dopłatą państwa (preferencyjne).  O dużym nacisku na dział rolny i agro świadczy m.in. to, iż bank w tym roku  zatrudnił pięćdziesięciu nowych doradców, menadżerów ds. agrobiznesu, którzy przyjeżdżają do domów rolników , pomagają wypełnić wniosek i doradzają jaki rodzaj finansowania wybrać, aby było to jak najbardziej korzystne dla rolnika.

Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

1,7 mld zł z UE na Mój Prąd. Na co można uzyskać dofinansowanie?

Finansowanie podpisanej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska umowy będzie pochodziło z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027. Celem Programu Mój Prąd jest...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics