Przerób buraków cukrowych zakończony. Kampania cukrownicza była wyjątkowo krótka

Kampania cukrownicza 2015/2016 dobiegła końca. 5 stycznia 2016 roku Cukrownia Malbork, jako ostatnia, zakończyła przerób buraków cukrowych w Polsce.

 

\"rolnictwo,
 

Zarówno producenci cukru, jak i plantatorzy buraków podkreślają, że był to trudny sezon. We znaki dała się przede wszystkim susza i wysokie temperatury latem. Dlatego kampania była tak krótka – trwała zaledwie 90 dni. Były też i takie cukrownie, w których okres ten był jeszcze krótszy i trwał niewiele ponad dwa miesiące. To w porównaniu z latami ubiegłymi, gdy kampania kończyła się po ok. 140 dniach, niewiele.

Gorsze plony, mniej cukru
W tym roku plantatorzy zebrali mniej buraków cukrowych. Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej szacuje, że zbiory wyniosły ok. 8,9 mln t.

Z kolei Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego ocenia, że w stosunku do poprzedniego roku wyprodukowano około 700 tys. ton cukru mniej.

– Według naszych szacunków wyprodukowano nie więcej niż 1,3 miliona ton cukru, przy spożyciu około 1,65 miliona ton – informuje Związek.

Lepsze prognozy?
Piotr Szajner z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przewiduje, że w 2016 roku przemysł cukrowniczy zakontraktuje buraki cukrowe z powierzchni ok. 190 tys. ha.

– Jeżeli plony wyniosą ok. 60 ton/ha, to w 2016 r. zbiory mogą wynieść ok. 11,4 mln ton, a produkcja cukru w kampanii 2016/2017 wzrośnie do ok. 1,7 mln ton – ocenia Szajner.

Z kolei sami plantatorzy buraków zapowiadają, że ograniczą produkcję do niezbędnego minimum.

– To możliwy scenariusz, zwłaszcza, że płatności do produkcji buraków są przyznane tylko do powierzchni buraków kwotowych – uważa KZPBC.

KSC na plusie
Wyniki kampanii cukrowniczej 2015/2016 podsumowała już Krajowa Spółka Cukrowa, która we wszystkich siedmiu cukrowniach skupiła łącznie 3 826 tys. ton buraków cukrowych i wyprodukowała łącznie 581 tys. ton cukru. Najwyższy średni plon uzyskano w Cukrowni Malbork – 66,3 t/ha.

– Zarząd Krajowej Spółki Cukrowej ocenia wyniki kampanii cukrowniczej 2015/2016 jako dobre. Należy zaznaczyć, że wpływ na wyniki skupu miała w szczególności letnia susza i związany z nią trudny sezon wegetacyjny. W związku z tym spadki plonów buraków cukrowych odnotowano w Europie i u innych producentów krajowych – czytamy w komunikacie spółki.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics