Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa w zawiązku ze szkodami wywołanymi przez klęski żywiołowe, podjął decyzję o zorganizowaniu w przyszłym tygodniu spotkania wojewodów w sprawie udzielenia pomocy podmiotom dotkniętym stratami.
Resort rolnictwa wskazuje, że susza, ale także ulewy, porywiste wiatry, gradobicia, intensywne burze, które w czerwcu przetoczyły się przez Polskę spowodowały znaczne straty w uprawach rolnych, w niektórych miejscach dochodzące nawet do 100 proc.
Wczoraj wiceminister Rafał Romanowski odwiedził gminę Nasielsk, która ostatnio ucierpiała w wyniku gradobicia i silnego wiatru. W gminie tej straty poniosło ok. 100 gospodarstw rolnych. Szacunkowa wielkość strat może dotyczyć nawet 1000 ha.
Romanowski oglądał pola położone w miejscowościach Dębinki i Mogowo, gdzie wystąpiły największe straty w uprawach polowych i uprawach pod osłonami. W gminie tej ucierpiały również pola we wsiach: Morgi, Wągrodno, Zaborze.
Wiceminister rozmawiał z rolnikami o skali i bilansie poniesionych strat oraz o możliwości uzyskania pomocy. Przypomniał również, że w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest procedura dotycząca sposobu postępowania rolników poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w tym suszy oraz obszarach zagrożonych suszą.
Budżet państwa dopłaca do odszkodowań wypłacanych przez zakłady ubezpieczeń rolnikom z tytułu szkód spowodowanych suszą. Wysokość odszkodowań wypłacanych poszkodowanym w wyniku suszy producentom rolnym przez zakłady ubezpieczeń jest uzależniona od sumy ubezpieczenia upraw rolnych od tego ryzyka.
Producenci rolni poszkodowani w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych m.in. suszą, poza odszkodowaniami z zakładów ubezpieczeń, mogą ubiegać się o kredyt preferencyjny na wznowienie produkcji rolnej. Gospodarze mogą także liczyć na ulgi w opłacaniu składek KRUS oraz w opłatach podatku rolnego i od nieruchomości. Mają również możliwość ubiegać się o odroczenie płatności czynszu dzierżawnego. Ale resort przypomina, że aby skorzystać z takich form pomocy konieczne jest oszacowanie szkód przez komisje.
Ministerstwo nie wyklucza także uruchomienia pomocy dodatkowej. Ale decyzja zostanie podjęta po uzyskaniu danych z komisji wojewódzkich szacujących szkody.
oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. MRiRW