Trwają kontrole w obszarze ogniska ASF u świń

W związku z wystąpieniem ogniska ASF u świń w ubiegłym tygodniu, trwają urzędowe kontrole gospodarstw w obszarze zapowietrzonym i zagrożonym.

 

\"rolnictwo,

 

Na obszarze zapowietrzonym, a więc w promieniu 3 km od ogniska ASF, znajduje się osiem gospodarstw utrzymujących łącznie 3 859 sztuk świń.

W dniu 27 czerwca br. w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego opublikowano rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Hajnówce w sprawie zwalczania ASF na terenie powiatu hajnowskiego.

– Wszystkie wykonane do tej pory badania w kierunku ASF na próbkach pobranych od świń z kontrolowanych gospodarstw dały wynik ujemny – informuje Główny Lekarz Weterynarii.

I przypomina hodowcom świń i myśliwym o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji i bezwzględnego wypełniania wszelkich zaleceń służb weterynaryjnych dotyczących zabezpieczenia przed ewentualnym przeniknięciem wirusa ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.

Pod koniec ubiegłego tygodnia w gospodarstwie pod Hajnówką wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń. Gospodarstwo znajduje się na terenie objętym ograniczeniami w związku z tą chorobą. Stado liczyło 292 sztuki.

Jest to czwarte ognisko choroby u świń od 17 lutego 2014r., czyli od stwierdzenia pierwszego przypadku ASF u dzików. Ostatnie ognisko u świń stwierdzono 31 stycznia 2015r. w powiecie białostockim.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Cathy Stanley Erickson

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here