O czym śpiewają ptaki, jaką rolę pełnią w komórce antyoksydanty, sekrety dendrometrii i dlaczego galaretka nie zastyga na świeżym ananasie to niektóre z zagadnień, jakie będzie można zgłębiać w najbliższy piątek w czasie pierwszej Podkarpackiej Nocy Biologów.
Organizatorami wydarzenia, które mimo "nocy" w tytule rozpocznie się w piątek po południu i potrwa do późnego wieczora, są pracownicy i studenci Wydziału Biologiczno-Rolniczego Uniwersytetu Rzeszowskiego.
"Zapraszamy młodzież gimnazjalną, ponadgimnazjalną, ale nie zabraknie też atrakcji dla uczniów szkół podstawowych, dzieci i ich rodziców. Czekamy na wszystkich zainteresowanych, którzy chcą bliżej poznać otaczający nas świat w nieco innej formie, niż proponuje szkoła i podręczniki" – zachęcał rzecznik uczelni Maciej Ulita.
Na gości Nocy Biologów czekają wykłady, warsztaty, prezentacje, pokazy i wystawy.
W czasie warsztatów i zajęć laboratoryjnych będzie można m.in. rozdzielać składniki czarnych i kolorowych tuszów we flamastrach, pooglądać świat w obiektywie mikroskopu, dowiedzieć się, w których produktach spożywczych znajdują się potrzebne człowiekowi antyoksydanty albo zobaczyć posiłek roślin owadożernych, czy też zobaczyć prehistoryczne owady w żywicach kopalnych.
Będzie można także przeprowadzić doświadczenia w niewielkiej laboratoryjnej probówce, dowiedzieć się jak jest zbudowany i jakie pełni funkcje układ kostny człowieka albo poznać sekrety dendrometrii, by określić wiek drzewa.
Nie mniej ciekawie zapowiadają się też pokazy, podczas których będzie można prześledzić na filmie rok z życia orła i poznać przyrodę Bieszczadzkiego Parku Narodowego, czy też przeżyć bliskie spotkanie z Drosophila melanogaster, czyli ze znaną powszechnie muszką owocową.
Z kolei pasjonaci owoców i deserów dowiedzą się, dlaczego ananas z galaretką to związek bez przyszłości, a miłośnicy pająków będą mogli zobaczyć przedstawicieli tych zwierzątek, w tym te najbardziej egzotyczne. Dla odkrywców z zamiłowaniem do sztuki przygotowano zajęcia malowania na kamykach, lepienia z plasteliny i pipetowania kolorowych roztworów, a poszukiwacze przygód nauczą się rozpoznawać tropy zwierząt, będą szukać DNA w owocach i sprawdzać, czy lód zawsze się topi.
Nie zabraknie też wystaw domków dla owadów, czy fotografii kolorowego świata owadów. Z kolei z wykładów będzie się można dowiedzieć, o czym śpiewają ptaki, do czego służą antyoksydanty i co dobrego robią dla człowieka, albo posłuchać o tajemnicach DNA.
„Wszystkie te propozycje to fascynujące wyprawy do świata, który niby znamy, z którym może się stykamy na co dzień, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę z jego magii, różnorodności, mechanizmów, jakie nim rządzą, a nawet przydatności w życiu każdego z nas” – ocenił Ulita.
Wstęp jest wolny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na warsztaty, pokazy obowiązuje rezerwacja.
Redakcja AgroNews, fot.:pixabay.com,
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl