Rekordowe ceny rzepaku

Na giełdzie Euronext w Paryżu kontrakt na rzepak na luty’2017 roku w ciągu ostatniego tygodnia umocnił wartość o 2,3 proc. do 418 Euro/t wobec 410 Euro/t (+1,8 proc.) przed dwoma tygodniami (wzrost wartości o 7,5 Euro/t) – poinformował Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych FAMMU/FAPA.

 

\"rolnictwo,

 

Notowania z 5 stycznia były zbliżone wobec rekordowej ceny kontraktu lutowego sprzed 3 tygodni tj. z 15 grudnia 2016 roku (419,8 Euro/t).

Analitycy FAMMU/FAPA poinformowali, że okres około Bożego Narodzenia cechował spowolniony handel, co odbiło się na notowaniach. Ożywienie po tym okresie wynika ze wzrostu aktywności uczestników rynku oraz napiętego bilansu rzepaku w UE w bieżącym sezonie 2016/17 na skutek zeszłorocznych zbiorów, które były na poziomie około 20 mln ton (-10 proc.).
W bieżącym sezonie zapotrzebowanie na importowany rzepak w Unii jest na rekordowym poziomie około 4 mln ton, z czego najwięcej ma pochodzić z Australii (około 2 mln ton) oraz Kanady i Ukrainy (po około 0,9 mln ton).

Jak informuje FAMMU/FAPA po grudniowym porozumieniu OPEC ograniczającym globalne wydobycie ropy jej ceny zwyżkowały powyżej 50 USD/baryłkę (5 stycznia – 56,9 USD/baryłkę), co wpływa wspierająco na ceny olejów roślinnych (oraz surowce oleiste) ze względu na poprawę opłacalności produkcji biodiesla. Na rynku rzeczywistym przez tydzień podrożał rzepak, ale soję i oleje roślinne cechowały różne kierunki zmian.
 

Redakcja AgroNews, fot.:pixabay.com,
Źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here