Produkcja cukru bez limitu. KE będzie interweniować

Od 1 października 2017 r. przestały obowiązywać limity produkcyjne cukru i minimalna cena skupu buraków cukrowych. Jak będzie wyglądał ten rynek w nowej rzeczywistości? Rolnicy obawiają się, że produkcja buraków cukrowych przestanie być opłacalna. Komisja Europejska jednak uspokaja i zapewnia, że w razie potrzeby będzie interweniować.

\"\"

Zniesienie systemu kwot cukrowych to przełomowy moment dla unijnego sektora produkcji cukru. Stanowi ono krok w kierunku urynkowienia wspólnej polityki rolnej. Producenci będą teraz mogli zwiększać sprzedaż na światowych rynkach, a dzięki wsparciu ze strony Komisji − na przykład za pośrednictwem nowego Centrum Monitorowania Rynku Cukru oferującego aktualne i rzetelne informacje dotyczące rynku cukru − mają duże szanse na sukces – mówił Phil Hogan, unijny komisarz rolnictwa.

Unijne wsparcie dla sektora cukru

W razie nieoczekiwanych zakłóceń na rynku sektor może nadal liczyć na pomoc ze strony UE w formie różnych środków dostępnych w ramach wspólnej polityki rolnej. Są to między innymi znaczące cła przywozowe UE (stosowane tam, gdzie nie obowiązują preferencyjne umowy handlowe) oraz możliwość prywatnego przechowywania lub stosowania przez Komisję środków nadzwyczajnych w przypadku poważnego kryzysu rynkowego związanego z gwałtownym wzrostem lub spadkiem cen rynkowych. Dostępne jest również wsparcie dochodowe dla rolników w formie płatności bezpośrednich, w ramach którego państwa członkowskie mogą zaoferować tzw. dobrowolne wsparcie powiązane z produkcją dla sektorów w trudnej sytuacji, w tym dla sektora produkcji buraków cukrowych.

Po zniesieniu systemu kwot nadal istnieje możliwość, by unijni producenci buraków i ich przetwórcy zbiorowo negocjowali warunki dotyczące podziału wartości w umowach.

W ramach przygotowań do zniesienia systemu kwot Komisja Europejska doprowadziła do zwiększenia przejrzystości na rynku cukru. Nowe Centrum Monitorowania Rynku Cukru oferuje krótkoterminowe badania oraz dane statystyczne dotyczące tego rynku, a także analizy i prognozy, dzięki którym rolnicy i przetwórcy mogą lepiej zarządzać swoimi firmami.

Resort rolnictwa uspokaja

Polskich producentów buraków cukrowych uspokaja także resort rolnictwa.

– Utrzymane zostaną instrumenty wzmacniające relacje w łańcuchu marketingowym (organizacje producentów i ich zrzeszenia, organizacje międzybranżowe), kryzysowe instrumenty wsparcia rynku, związana z produkcją płatność do buraków cukrowych oraz ochrona celna (cła na podstawie Wspólnej Taryfy Celnej, dodatkowe należności celne przywozowe) – czytamy w komunikacie ministerstwa.

Polska jest trzecim producentem cukru w Unii Europejskiej (ok. 2 mln ton w sezonie 2016/2017), po Francji (4,2 mln t) i Niemczech (3,6 mln t). Liczba plantatorów buraków cukrowych dostarczających surowiec do produkcji cukru wynosi ponad 34 tysiące. W Polsce, według szacunków Instytutu Ekonomiki i Rolnictwa Gospodarki Żywnościowej, w tym roku areał upraw buraków cukrowych wzrósł o 7 proc., do 220 tys. ha.

oprac. Kamila Szałaj, fot. Kamila Szałaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics