To zdarzyło się po raz pierwszy w historii polskich kurników. Padł rekord

Po raz pierwszy w historii w polskich kurnikach w ciągu miesiąca wstawiono ponad 100 mln szt. kurcząt brojlerów.

\"rolnictwo,

Jak wynika z danych GUS, w sierpniu 2017 roku padł rekord wstawień kurcząt brojlerów. Po raz pierwszy w historii w polskich kurnikach wstawiono ponad 100 mln szt. kurcząt brojlerów, czyli 103,5 mln szt.

– Jest to kolejny sukces polskiego drobiarstwa, jednak taki wzrost produkcji nie pozostaje obojętny dla cen – wyjaśnia Magdalena Kowalewska z departamentu analiz ekonomicznych, sektorowych i rynków rolnych Banku BGŻ BNP Paribas.

Spadły ceny skupu brojlerów

Ceny kurcząt brojlerów pozostają na relatywnie niskim poziomie, chociaż od drugiej połowy czerwca br. utrzymują się powyżej cen z analogicznego okresu 2016 r. Według danych MRiRW w pierwszym tygodniu października tego roku przeciętnie za kilogram kurcząt brojlerów w skupie płacono 3,43 zł,  czyli o 7 proc. więcej niż przed rokiem, ale o 5 proc. mniej niż średnio w ostatnich 5 latach. 

Jednocześnie relacja cen skupu kurcząt brojlerów do cen relatywnie drogiej trzody chlewnej utrzymuje się na bardzo niskim poziomie.

– Przeciętnie we wrześniu br. relacja ta wyniosła 0,63, wobec 0,72 – średniej z ostatnich pięciu lat. Sprzyja to zwiększeniu konsumpcji mięsa drobiowego – informuje Kowalewska.

Rośnie apetyt na polskie kurczaki

Ważnym czynnikiem, który wspiera ceny skupu kurcząt brojlerów na rynku krajowym jest eksport.

Jak wynika z danych resortu finansów (za: MRiRW) przez pierwsze siedem miesięcy tego roku z Polski wyeksportowano blisko 620 tys. t mięsa i podrobów drobiowych, o wartości 4,46 mld zł, czyli odpowiednio o 8 proc. i 3 proc. więcej niż przed rokiem. Eksport do Niemiec wyniósł 90,3 tys. t i był na podobnym poziomie, jak w odpowiednim okresie ubiegłego roku. Do Wielkiej Brytanii sprzedaliśmy 52,9 tys. t, czyli o 3 proc. więcej w ujęciu rocznym. Dynamicznie, bo o 26 proc., wzrósł natomiast wolumen eksportu do Francji i wyniósł 47,8 tys. t. 

Dynamicznie rozwijał się również eksport pozaunijny. Według danych Eurostat, w okresie pierwszych siedmiu miesięcy br. poza  UE sprzedaliśmy 149 tys. t, czyli o 16 proc. więcej w relacji rocznej. Głównym, pozaunijnym odbiorcą mięsa i podrobów drobiowych z Polski była Ukraina. Dynamicznie wzrosła również sprzedaż do Hongkongu.

Magdalena Kowalewska przypomina, że do 20 lipca br. Polska nie miała statusu kraju wolnego od grypy ptaków, a eksport nadal wzrastał, chociaż w wolniejszym tempie niż przed rokiem.  

Polacy jedzą więcej drobiu

Wzrost produkcji w kraju, napędzany jest również przez rosnącą konsumpcję krajową.

– Obecnie zużycie krajowe mięsa i podrobów drobiowych przewyższa eksport. Chociaż nadal na polskich stołach króluje wieprzowina, to jej udział w spożyciu mięsa ogółem maleje na rzecz mięsa drobiowego. Według oceny IERiGŻ w 2017 r. przeciętne spożycie mięsa drobiowego w Polsce może wynieść nawet 30,5 kg/os., wobec 24 kg/os. w 2007 r. – wyjaśnia Kowalewska.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowa metoda oszustów. Dzwonią podając się za lekarza

Seniorzy są łatwym łupem dla oszustów, dlatego bardzo ważna jest edukacja międzypokoleniowa. Pojawiła się nowa legenda, na którą próbują wyłudzić pieniądze. Tym razem dzwoni...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics