Resort rolnictwa skierował do konsultacji społecznych nowy projekt ustawy o funduszach ochrony przychodów rolniczych. Mają być one podzielone na branże – poinformował w środę wiceszef resortu rolnictwa Jacek Bogucki.
Pierwszy projekt tej ustawy został przekazany do konsultacji społecznych w ubiegłym roku. Wówczas został krytycznie oceniony przez większość organizacji rolniczych.
Dlatego też resort rolnictwa przygotował nowe propozycje dotyczące korzystania przez rolników z częściowych rekompensat w nadzwyczajnych sytuacjach.
– Głównym wnioskiem była potrzeba rozdzielenia tych funduszy na branże. Taką pracę przeprowadziliśmy i w tej chwili projekt został ponownie skierowany do konsultacji – poinformował wiceminister.
Dodał, że nowym pomysłem zaproponowanym przez resort w projekcie jest możliwość wsparcia funduszu z budżetu Skarbu Państwa.
– Państwo mogłoby dopłacać połowę do środków wypłacanych z funduszu – mówił Bogucki.
Przypomniał, że w innych państwach europejskich takie fundusze funkcjonują od dawna i z powodzeniem wspierają rolników w sytuacjach kryzysowych. W Polsce takiego mechanizmu do tej pory nie było. Fundusz ma uzupełnić system ubezpieczeń.
– Drugi filar w postaci ochrony przychodów rolniczych wydaje się być bardzo potrzebny – przekonuje Bogucki.
Resort rolnictwa pracuje obecnie nad zmianą sytemu ubezpieczeń rolniczych. Jednak, jak przyznaje wiceminister, prace te są trudne, zwłaszcza, że zbiegają się z niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi – suszą w 2015 roku, przymrozkami w 2016 i 2017 roku, czy dużymi opadami tej jesieni.
– Chcemy stworzyć powszechny i tani system ubezpieczeń dla rolników – zapewnił wiceminister.
Rekompensata w wysokości 70 proc. utraconych przychodów ma być wypłacana w przypadku:
- obniżenia przychodu w gospodarstwie rolnym, prowadzącym chów lub hodowlę ryb lub dziale specjalnym produkcji rolnej powyżej 30 % w stosunku do średniego rocznego przychodu z ostatnich trzech lat lub trzech lat w ramach ostatnich pięciu lat, z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej, przy czym przy obliczaniu średniego rocznego przychodu nie będzie uwzględniany przychód z roku, którego dotyczy wniosek o przyznanie rekompensaty; spadek przychodów skutkujący wypłatą rekompensat z funduszy może być spowodowany:
- skutkami wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, których ryzyko wystąpienia nie obejmuje ubezpieczenie obowiązkowe spowodowanych przez powódź, suszę, grad, ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne i które pogarszają warunki prowadzenia działalności rolniczej,
- w wyniku wprowadzenia środków związanych z zagrożeniem wystąpienia lub wystąpienia chorób zakaźnych zwierząt lub chorób roślin (w uzasadnieniu przywoływany jest przykład ASF, co może oznaczać, że branża może zostać obarczona kosztami choroby zwalczanej z urzędu),
- w wyniku spadku cen produktów rolnych uzyskiwanych przez producenta rolnego,
- w wyniku wystąpienia niezależnych od producentów rolnych ograniczeń w handlu międzynarodowym,
- braku zapłaty od podmiotu prowadzącego działalność w zakresie skupu, uboju lub przetwórstwa produktów rolnych za zbyte produkty rolne.
Do dysponowania środkami funduszy będzie ustawowo upoważniony Dyrektor Generalny KOWR.
Kamila Szałaj, fot. Danuta Adamiak