Od kilku miesięcy utrzymuje się spadkowa tendencja cen skupu żywca wieprzowego w Polsce. Zdaniem analityków tego rynku, w marcu może dojść do niewielkiego spadku pogłowia trzody, a w czerwcu do jego pogłębienia.
Po trwającej od maja 2016 r. do czerwca 2017 r. wzrostowej tendencji cen skupu żywca wieprzowego w Polsce, w drugiej połowie 2017 r. ceny zaczęły spadać. W III kwartale 2017 r. przeciętna cena skupu trzody wyniosła 5,28 zł/ kg, wobec 5,30 zł/kg rok wcześniej. Z kolei w październiku za kg trzody płacono 4,84 zł/kg.
– Spadek cen w Polsce jest następstwem malejących cen w Unii Europejskiej, w związku z nasilającym się wzrostem produkcji wieprzowiny w wielu krajach Wspólnoty przy spowolnionym eksporcie m.in. do Chin. – wyjaśnia Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie.
Spadki cen się pogłębią
Zdaniem Danuty Zawadzkiej z IERiGŻ, jeśli podobna dynamika spadku cen (z miesiąca na miesiąc) utrzymałaby się w dwu najbliższych miesiącach, to w grudniu cena trzody mogłaby się zawierać w przedziale 4,40-4,60 zł/kg, a więc w stosunku do ceny ubiegłorocznej byłaby niższa o 9-13 proc.
– Pomimo dużego spadku, cena trzody byłaby o 5-10 proc. wyższa niż w grudniu 2014 r. i 15-20 proc. wyższa niż w grudniu 2015 r. Z drugiej jednak strony, cena w grudniu byłaby zapowiedzią niskich cen w 2018 r. – ocenia Zawadzka.
Mniejsze pogłowie
Jeśli w grudniu ceny trzody ukształtowałyby się w granicach 4,40-4,60 zł/kg to wówczas relacja cen trzoda:żyto i relacja trzoda: jęczmień mogłyby się zawęzić. Zawęziłyby się także relacje cen trzody do cen mieszanki i koncentratu.
– W takiej sytuacji już w marcu mogłoby dojść do niewielkiego spadku pogłowia trzody, a w czerwcu do jego pogłębienia – prognozuje Zawadzka.
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com