Spadają ceny, spadnie pogłowie

Od kilku miesięcy utrzymuje się spadkowa tendencja cen skupu żywca wieprzowego w Polsce. Zdaniem analityków tego rynku, w marcu może dojść do niewielkiego spadku pogłowia trzody, a w czerwcu do jego pogłębienia.

rolnictwo, portal rolny, zysk rolnika, świnie, trzoda chlewna, ceny żywca wieprzowego, IERiGŻ, LIZ

Po trwającej od maja 2016 r. do czerwca 2017 r. wzrostowej tendencji cen skupu żywca wieprzowego w Polsce, w drugiej połowie 2017 r. ceny zaczęły spadać. W III kwartale 2017 r. przeciętna cena skupu trzody wyniosła 5,28 zł/ kg, wobec 5,30 zł/kg rok wcześniej. Z kolei w październiku za kg trzody płacono 4,84 zł/kg.

Spadek cen w Polsce jest następstwem malejących cen w Unii Europejskiej, w związku z nasilającym się wzrostem produkcji wieprzowiny w wielu krajach Wspólnoty przy spowolnionym eksporcie m.in. do Chin. – wyjaśnia Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie.

Spadki cen się pogłębią

Zdaniem Danuty Zawadzkiej z IERiGŻ, jeśli podobna dynamika spadku cen (z miesiąca na miesiąc) utrzymałaby się w dwu najbliższych miesiącach, to w grudniu cena trzody mogłaby się zawierać w przedziale 4,40-4,60 zł/kg, a więc w stosunku do ceny ubiegłorocznej byłaby niższa o 9-13 proc.

– Pomimo dużego spadku, cena trzody byłaby o 5-10 proc. wyższa niż w grudniu 2014 r. i 15-20 proc. wyższa niż w grudniu 2015 r. Z drugiej jednak strony, cena w grudniu byłaby zapowiedzią niskich cen w 2018 r. – ocenia Zawadzka.

Mniejsze pogłowie

Jeśli w grudniu ceny trzody ukształtowałyby się w granicach 4,40-4,60 zł/kg to wówczas relacja cen trzoda:żyto i relacja trzoda: jęczmień mogłyby się zawęzić. Zawęziłyby się także relacje cen trzody do cen mieszanki i koncentratu.

– W takiej sytuacji już w marcu mogłoby dojść do niewielkiego spadku pogłowia trzody, a w czerwcu do jego pogłębienia – prognozuje Zawadzka.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śmierć podczas prac polowych: Rębak wciągnął kobiecie rękę

05.04.2024 roku do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie o wypadku podczas prac polowych. Rębak wciągnął kobiecie rękę. Do zdarzenia zostali zadysponowani...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics