Spadki cen mleka mogą wyhamować

Maleje dynamika wzrostu produkcji mleka w UE, co może spowalniać spadki cen mleka. Możliwe są obniżki cen masła w stosunku do rekordowych poziomów w 2017, jednak wciąż pozostanie ono drogie – wynika z raportu AgroNawigator przygotowanego przez specjalistów z Centrum Analiz PKO Banku Polskiego.

Coraz niższy wzrost produkcji mleka w UE

Po dość szybkich wzrostach w 2h17 (+4,5 proc. r/r), produkcja mleka w UE spowalnia. W pierwszym kwartale 2018 była wyższa o 2,9 proc. r/r. Na niepełnych danych można oszacować, że wzrost produkcji w kwietniu wyniesie, podobnie jak w marcu, ok. 1 proc. r/r.

– Decydujące znaczenie dla spadku dynamiki ma obniżka produkcji w Irlandii, która dotychczas dynamicznie rosła (+9,1 proc. r/r w 2017). Z danych KE wynika, że w kwietniu 2018 dostawy mleka w tym kraju obniżyły się o blisko 6 proc. Niedobory pasz, wynikające z niekorzystnych warunków pogodowych miały decydujący wpływ na wyniki produkcji mleczarskiej w tym kraju. Produkcja mleka w Irlandii w dużym stopniu oparta jest na ekstensywnym chowie krów mlecznych i charakteryzuje się najwyższą sezonowością wśród krajów UE. Wyhamowanie produkcji może być jednak tylko przejściowe. Poprawa warunków pogodowych sprawiła, że dostawy mleka w tym kraju mogą znów zacząć rosnąć – wyliczają eksperci z Centrum Analiz PKO Banku Polskiego.

Spowalnia również wzrost produkcji we Francji. Jak czytamy w AgroNawigatorze, w marcu wyniósł on +0,3 proc. r/r wobec +4,5 proc. w styczniu 2018 i +2,6 proc. w lutym 2018.

– Czynnikiem decydującym w tym przypadku są ceny mleka. Ich spadek do poziomu poniżej 33 EUR/100 kg w tym kraju sugerować może obniżki produkcji w kolejnych miesiącach – wyliczają analitycy.

Jak ocenia Europejska Izba Mleka (European Milk Board) koszty produkcji mleka we Francji w 2017 wyniosły 45,15 EUR/100 kg. Potwierdzeniem tego jest zwiększona liczba ubojów krów we Francji w pierwszym kwartale 2018 o 5,2 proc. (w tym w samym kwietniu o 9,7 proc. r/r) wobec 0,03 proc. spadku w 2017.

– Możliwe kolejne obniżki cen mleka skutkować mogą dalszym wyhamowaniem dynamiki produkcji we Francji, ale też w Niemczech, co będzie czynnikiem niwelującym spadki cen na rynku unijnym – przewidują bankowi eksperci.

Według KE ceny mleka średnio w UE wyniosły 32,62 EUR/100 kg i były niższe o 1,7 proc. r/r. Był to pierwszy spadek cen w relacji rocznej od października 2016. Spadek obserwowany był na najważniejszych rynkach – Niemczech (-1,5 proc. r/r) oraz Francji (-2,1 proc. r/r). Możliwe, że dynamika spadków cen w maju 2018 wyhamuje z uwagi na spowalniającą produkcję mleka w UE a także aprecjację dolara amerykańskiego wobec euro w ostatnich miesiącach.

Możliwy spadek cen masła

Ceny masła w Oceanii w czerwcu 2018 zanotowały pierwszy spadek r/r od czerwca 2016. Niższa dynamika wzrostów obserwowana jest także w UE, m.in. w Niemczech, a także w Polsce.

Według danych MRiRW ceny masła w blokach w 1 tyg. czerwca były o 14,9 proc. wyższe r/r wobec 20 proc. wzrostu w maju.

– Odbicie produkcji w Nowej Zelandii oraz wzrost w UE, a także rosnące poawoli ceny odtłuszczonego mleka w proszku mogą sugerować dalsze wyhamowywanie wzrostów cen masła w kolejnych tygodniach i możliwe spadki w stosunku do rekordów odnotowanych w 2017. Ceny masła prawdopodobnie będą pozostawać jednak na wysokim poziomie wskutek utrzymującego się wysokiego popytu i niskiej podaży, która ma odzwierciedlenie w znaczącym spadku jego zapasów w UE – czytamy w AgroNawigatorze.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Po jakim kursie będą przeliczane dopłaty bezpośrednie? Rolnicy nie będą zadowoleni

Europejski Bank Centralny opublikował 30 września kurs, po którym przeliczane będą płatności bezpośrednie oraz przejściowe wsparcie krajowe za 2024 rok. Wynosi on 4,2788 zł...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics