Spadki cen mleka mogą wyhamować

Maleje dynamika wzrostu produkcji mleka w UE, co może spowalniać spadki cen mleka. Możliwe są obniżki cen masła w stosunku do rekordowych poziomów w 2017, jednak wciąż pozostanie ono drogie – wynika z raportu AgroNawigator przygotowanego przez specjalistów z Centrum Analiz PKO Banku Polskiego.

Coraz niższy wzrost produkcji mleka w UE

Po dość szybkich wzrostach w 2h17 (+4,5 proc. r/r), produkcja mleka w UE spowalnia. W pierwszym kwartale 2018 była wyższa o 2,9 proc. r/r. Na niepełnych danych można oszacować, że wzrost produkcji w kwietniu wyniesie, podobnie jak w marcu, ok. 1 proc. r/r.

– Decydujące znaczenie dla spadku dynamiki ma obniżka produkcji w Irlandii, która dotychczas dynamicznie rosła (+9,1 proc. r/r w 2017). Z danych KE wynika, że w kwietniu 2018 dostawy mleka w tym kraju obniżyły się o blisko 6 proc. Niedobory pasz, wynikające z niekorzystnych warunków pogodowych miały decydujący wpływ na wyniki produkcji mleczarskiej w tym kraju. Produkcja mleka w Irlandii w dużym stopniu oparta jest na ekstensywnym chowie krów mlecznych i charakteryzuje się najwyższą sezonowością wśród krajów UE. Wyhamowanie produkcji może być jednak tylko przejściowe. Poprawa warunków pogodowych sprawiła, że dostawy mleka w tym kraju mogą znów zacząć rosnąć – wyliczają eksperci z Centrum Analiz PKO Banku Polskiego.

Spowalnia również wzrost produkcji we Francji. Jak czytamy w AgroNawigatorze, w marcu wyniósł on +0,3 proc. r/r wobec +4,5 proc. w styczniu 2018 i +2,6 proc. w lutym 2018.

– Czynnikiem decydującym w tym przypadku są ceny mleka. Ich spadek do poziomu poniżej 33 EUR/100 kg w tym kraju sugerować może obniżki produkcji w kolejnych miesiącach – wyliczają analitycy.

Jak ocenia Europejska Izba Mleka (European Milk Board) koszty produkcji mleka we Francji w 2017 wyniosły 45,15 EUR/100 kg. Potwierdzeniem tego jest zwiększona liczba ubojów krów we Francji w pierwszym kwartale 2018 o 5,2 proc. (w tym w samym kwietniu o 9,7 proc. r/r) wobec 0,03 proc. spadku w 2017.

– Możliwe kolejne obniżki cen mleka skutkować mogą dalszym wyhamowaniem dynamiki produkcji we Francji, ale też w Niemczech, co będzie czynnikiem niwelującym spadki cen na rynku unijnym – przewidują bankowi eksperci.

Według KE ceny mleka średnio w UE wyniosły 32,62 EUR/100 kg i były niższe o 1,7 proc. r/r. Był to pierwszy spadek cen w relacji rocznej od października 2016. Spadek obserwowany był na najważniejszych rynkach – Niemczech (-1,5 proc. r/r) oraz Francji (-2,1 proc. r/r). Możliwe, że dynamika spadków cen w maju 2018 wyhamuje z uwagi na spowalniającą produkcję mleka w UE a także aprecjację dolara amerykańskiego wobec euro w ostatnich miesiącach.

Możliwy spadek cen masła

Ceny masła w Oceanii w czerwcu 2018 zanotowały pierwszy spadek r/r od czerwca 2016. Niższa dynamika wzrostów obserwowana jest także w UE, m.in. w Niemczech, a także w Polsce.

Według danych MRiRW ceny masła w blokach w 1 tyg. czerwca były o 14,9 proc. wyższe r/r wobec 20 proc. wzrostu w maju.

– Odbicie produkcji w Nowej Zelandii oraz wzrost w UE, a także rosnące poawoli ceny odtłuszczonego mleka w proszku mogą sugerować dalsze wyhamowywanie wzrostów cen masła w kolejnych tygodniach i możliwe spadki w stosunku do rekordów odnotowanych w 2017. Ceny masła prawdopodobnie będą pozostawać jednak na wysokim poziomie wskutek utrzymującego się wysokiego popytu i niskiej podaży, która ma odzwierciedlenie w znaczącym spadku jego zapasów w UE – czytamy w AgroNawigatorze.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here