Prezydent powołał Ardanowskiego na nowego ministra rolnictwa

Prezydent Andrzej Duda powołał dziś rano posła PiS Jana Krzysztofa Ardanowskiego na nowego ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Uroczystość mianowania odbyła się dziś rano w Pałacu Prezydenckim.

Jan Krzysztof Ardanowski zastąpił w resorcie rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, który w poniedziałek złożył rezygnację, motywując ją względami osobistymi. Nowy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski w latach 2005-2007 pełnił funkcję wiceministra w resorcie rolnictwa. Przez wiele lat był także szefem izb rolniczych. Od 2015 roku jest wiceprzewodniczącym sejmowej komisji rolnictwa.

Nowy minister zadeklarował, że najważniejsza jest dla niego strategiczna przyszłość polskiego rolnictwa i wykorzystanie ogromnego potencjału tego sektora polskiej gospodarki. Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że czuje dużą odpowiedzialność wobec rolników i konieczność uspokojenia sytuacji na wsi. Minister – nawiązując do dyskusji na forum Unii Europejskiej – zaznaczył, że nie może być Europy lepszych i gorszych. Jeżeli coś należy się rolnikom niemieckim czy francuskim, to tak samo należy się polskim.

− Nie ma prostych spraw w rolnictwie, zostały tylko trudne i trudniejsze, ale deklaruję ciężką pracę i chęć rozwiązywania bieżących problemów polskiej wsi, dotyczy to między innymi suszy − powiedział nowy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas nominacji w Pałacu Prezydenckim.

Jak mówił, rolnictwo jako ważny element gospodarki narodowej pełni wiele ważnych funkcji, nie tylko w produkcji żywności. Powinno rozwijać się, zachowując żywotność społeczną i ekonomiczną obszarów wiejskich. Minister Ardanowski podkreślił, że istotnym elementem jest poprawa życia na wsi i zabezpieczenie Polski w zakresie podstawowego zaopatrzenia żywnościowego, gdyż jest to element naszej suwerenności. Dodał, że zdaje sobie sprawę, jak duże są oczekiwania związana jego nominacją.

Ardanowski poinformował, że wkrótce przedstawi szereg propozycji dla polskiego rolnictwa. Zadeklarował, że ministerstwo i jego gabinety będą zawsze otwarte i gotowe do przekazywania na bieżąco precyzyjnych informacji.

Prezydent Andrzej Duda mówiąc o Janie Krzysztofie Ardanowskim przypomniał, że sprawami rolnictwa nowy minister zajmuje się od początku swojej drogi zawodowej.

– Jestem przekonany, że pan minister sobie poradzi. Nie tylko doskonale zna się na sprawach rolnych, ale przede wszystkim doskonale rozumie to niezwykle ważne środowisko, jako jego członek – mówił prezydent podczas dzisiejszej uroczystości.

Prezydent podkreślił, że rolnictwo w Polsce jest bardzo ważne i zajmuje ogromny obszar w gospodarce. To nie tylko produkcja żywności, lecz także przetwórstwo i kwestia bezpieczeństwa żywnościowego – stanowią fundament rozwoju naszego kraju.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział we wtorek, że nowy minister przedstawi w krótkim czasie specjalny pakiet dla rolnictwa.

− Dzisiaj wielkim problemem w rolnictwie jest susza, która daje nam się bardzo mocno we znaki − nie tylko w obszarze owoców miękkich, ale też wielu innych roślin uprawnych. Będziemy zdecydowanie proponować programy, żeby łagodzić skutki tej klęski żywiołowej – podkreślił premier Morawiecki.

Zapowiedział także, że w ciągu najbliższych paru tygodni przygotowanych zostanie również wiele pozytywnych programów dla rolników.

Dymisja Jurgiela

O dymisji Krzysztofa Jurgiela mówiło się już od jakiegoś czasu. Kilka dni temu media obiegła informacja, że premier odwoła Jurgiela już w tym tygodniu. Były już minister nie czekał jednak na ruch szefa rządu i sam złożył rezygnację.

Resort rolnictwa w lakonicznym komunikacie poinformował, że minister Krzysztof Jurgiel „złożył ze względów osobistych rezygnację ze stanowiska”.

O planowanym przez premiera odwołaniu Krzysztofa Jurgiela z funkcji ministra miała przesądzić słabnąca pozycja PiS-u na wsi oraz liczne protesty rolników, którzy domagali się uregulowania rynku warzyw, skutecznej walki z ASF i ułatwienia dochodzenia odszkodowań za szkody łowieckie.

 

Redakcja AgroNews, fot. Krzysztof Sitkowski/KPRM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here