Kontrola jakości owoców i warzyw: nieprawidłowości w znakowaniu artykułów

Kontrola jakości handlowej świeżych owoców i warzyw oraz pieczarek przeprowadzona w II kwartale 2009 roku skoncentrowana była na artykułach znajdujących się w handlu detalicznym. Nieprawidłowości ujawnione w toku kontroli dotyczyły przede wszystkim znakowania artykułów. Kontrolowane partie były oznakowane w sposób niekompletny. Na opakowaniach lub tabliczkach umieszczonych w pobliżu świeżych owoców, warzyw i pieczarek brakowało informacji dotyczących charakterystyki jakościowej oraz kraju pochodzenia. Ponadto w przypadku 49 partii stwierdzono całkowity brak oznakowania.

Nieprawidłowości w powyższym zakresie stwierdzono w przypadku 30% wszystkich skontrolowanych partii, podczas gdy kontrole przeprowadzone w I kwartale 2009 roku wykazały nieprawidłowości w przypadku 22% partii świeżych owoców i warzyw. Wzrost liczby partii nieprawidłowo oznakowanych wynika z faktu, że kontrole przeprowadzone były w handlu detalicznym, tj. w małych, średnich, dużych sklepach oraz hiper i super – marketach, często kontrolowanych po raz pierwszy. Właściciele tych sklepów nie byli świadomi obowiązku przestrzegania wymagań norm handlowych, zwłaszcza odnośnie znakowania świeżych owoców i warzyw.
 
Jakość handlowa świeżych owoców i warzyw oraz pieczarek skontrolowanych w II kwartale 2009 roku w zakresie wymagań minimalnych, wymagań zadeklarowanej klasy jakości, wielkości i prezentacji była na niższym poziomie niż w ubiegłym kwartale. Nieprawidłowości w tym zakresie stanowiły 0,2-5% liczby partii oraz ok. 1-2% masy partii. Analizując wyniki kontroli odnośnie poszczególnych skontrolowanych gatunków, należy zaznaczyć, że gatunki priorytetowe kontrolowane w II kwartale 2009 roku, takie jak truskawki, sałata i ogórki pochodzenia krajowego wykazały znacznie więcej nieprawidłowości odnośnie jakości handlowej, niż te same owoce i warzywa pochodzące z innych krajów UE oraz krajów trzecich.

Podczas kontroli ogórków krajowych nieprawidłowości stwierdzono w odniesieniu do 41% liczby partii i 26% masy partii, a w przypadku ogórków pochodzących z Hiszpanii i Holandii, odpowiednio 12% liczby partii i 1% masy partii.

Wyniki kontroli pieczarek, przeprowadzonej w II kwartale 2008 roku były zbliżone do wyników tegorocznej kontroli. Nieprawidłowości stwierdzone w 2008 roku stanowiły 30% partii i 7% masy partii, a w 2009 roku odpowiednio 23% partii i 7% masy partii. Skontrolowane pieczarki z wyjątkiem 1 partii były pochodzenia krajowego.

Na podstawie analizy wyników kontroli przeprowadzonej w II kwartale 2009 roku, zalecane są kolejne, konsekwentne kontrole jakości handlowej świeżych owoców i warzyw oraz pieczarek, ze szczególnym uwzględnieniem artykułów pochodzenia krajowego wprowadzanych do obrotu na etapie sprzedaży detalicznej.

Ponadto, od dnia 1 lipca 2009 roku obowiązują nowe przepisy odnośnie wymagań jakości handlowej dla świeżych owoców i warzyw.  Kontrole zgodności ze szczegółowymi normami handlowymi obejmą jedynie 10 gatunków świeżych owoców i warzyw, tj. jabłka, gruszki, owoce cytrusowe, owoce kiwi, brzoskwinie i nektaryny, truskawki, winogrona, sałatę, paprykę i pomidory. Pozostałe gatunki sektora objęte są wymaganiami ogólnej normy handlowej, w której wymagania odnośnie znakowania zostały znacznie uproszczone. Podstawową wymaganą informacją jest podanie pełnej nazwy kraju pochodzenia.

W związku z powyższym, podczas kontroli jakości handlowej świeżych owoców i warzyw należy zwracać szczególną uwagę na kompletne oznakowanie gatunków objętych szczegółowymi normami handlowymi oraz na podanie informacji odnośnie kraju pochodzenia w przypadku pozostałych gatunków sektora świeżych owoców i warzyw wprowadzanych do obrotu na rynku wewnętrznym.

Źródło: Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kwitnący rzepak – uwaga na pszczoły! PIORiN kontroluje pola

Uprawa rzepaku wymaga od rolnika dużej wiedzy, zaangażowania, terminowego wykonywania zabiegów uprawowych, zwłaszcza precyzyjnego stosowania środków ochrony roślin. Niezbędna jest profesjonalna ochrona insektycydowa, gdyż...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics