IUNG: susza ustępuje

W związku z opadami w ostatniej dekadzie września susza ulegała zmniejszeniu – wynika z raportu Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). Jednak deficyt wody nadal zagraża uprawom rzepaku i rzepiku oraz buraka cukrowego.

susza, IUNG, szacowanie strat suszowych w gospodarstwach,

– W wyniku znacznego ochłodzenia jak i ze względu na występujące w całym kraju opady atmosferyczne w ostatniej dekadzie września, wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego wzrosły aż o 49 mm w stosunku do poprzedniego okresu – podał IUNG w komunikacie.

Mimo to IUNG stwierdził, że w najnowszym okresie raportowania tj. od 1 sierpnia do 30 września 2018 roku susza rolnicza występowała na obszarze Polski.

Największy deficyt wody występował na Pojezierzu Wielkopolskim, w zachodniej części Pojezierza Pomorskiego oraz na Nizinie Śląskiej.

Susza zagraża burakom i rzepakowi

Według IUNG, susza rolnicza zagraża obecnie uprawom rzepaku i rzepiku oraz buraka cukrowego.

Deficyt wody w rzepaku wystąpił aż w dziewięciu województwach w 412 gminach na powierzchni 6,24 proc. gruntów ornych. Bardzo duże zagrożenie suszą występowało również w burakach cukrowych. Notowano ją także w dziewięciu województwach w 386 gminach.

Występujące warunki pogodowe w kolejnym już monitorowanym okresie powodowały w zachodniej części Polski w dalszym ciągu duży deficyt wody dla roślin, czego wynikiem jest występowanie suszy wśród monitorowanych upraw.

– W tym okresie sześciodekadowym w stosunku do poprzedniego okresu liczba gmin ogarniętych suszą uległa zmniejszeniu z 1700 do 412. Natomiast powierzchnia z suszą uległa zmniejszeniu o 51,97 punktów procentowych – wyjaśnia dyrektor IUNG prof. dr hab. Wiesław Aleksander Oleszek.

Niemniej niedobory wody spowodują obniżenie plonów w gminie przynajmniej o 20 proc. w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich warunkach pogodowych

oprac. Kamila Szałaj, na podst. IUNG, fot. Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

1,7 mld zł z UE na Mój Prąd. Na co można uzyskać dofinansowanie?

Finansowanie podpisanej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska umowy będzie pochodziło z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027. Celem Programu Mój Prąd jest...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics