Jednoczesna walka z COVID19 i ASF wymaga szczególnej rozwagi w podejmowanych decyzjach

O racjonalność środków podejmowanych w walce z ASF i COVID19 apeluje nie tylko branża hodowlana. Przyłączają się do niej również sami pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej.

W związku z walką z ASF GIW podjął decyzję o intensyfikacji kontroli u wybranych hodowców.

Nasilone kontrole zostały oprotestowane przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, który w piśmie wysłanym do Głównego Lekarza Weterynarii podkreśla m.in. że „Życie i zdrowie naszych pracowników jest wartością nadrzędną”.

Komisja Europejska zaleca stosowanie kontroli urzędowej

Podobne podeście można znaleźć i prawodawstwie UE w ROZPORZĄDZENIU WYKONAWCZYM KOMISJI (UE) 2020/466. Z uwagi na walkę z COVID-19 i ograniczenia w przemieszczaniu się ludności, a tym samym rozmieszczenia odpowiednich pracowników do celów kontroli urzędowych, Komisja Europejska zaleca stosowanie przez państwa członkowskie kontroli urzędowej przeprowadzanej na elektronicznej kopii oryginału świadectw lub poświadczeń lub na elektronicznym formacie świadectwa lub poświadczenia sporządzonym i przedłożonym w systemie TRACES. Całość ma zmniejszyć konieczność osobistych odwiedzin Inspektorów.

Pomoc rolnikom dotkniętym skutkami koronawirusa. Dyskusja ministrów rolnictwa

Również sami hodowcy podkreślają, że walce z ASF znacznie skuteczniejszym od ryzykownych kontroli byłoby w umożliwienie myśliwym odstrzałów sanitarnych dzików i usuwania truchła.

Bioasekuracja może nie wystarczać

To właśnie w rosnącej presji wirusa w środowisku widzą główne zagrożenie ASF. Przypomina się przy tym, że to właśnie w bezpośrednim sąsiedztwie ogniska ASF w województwie lubuskim, znaleziono martwe dziki. O przeniesienie choroby w takich warunkach nietrudno i przy braku odstrzału nawet najściślejsza bioasekuracja może nie wystarczać. Aleksander Dargiewicz – prezes POLPIG przypomina „Wielokrotnie ponawiamy apele o umożliwienie myśliwym wykonywania ich obowiązków poprzez wyłączenie ich z rygoru zakazu wstępu do lasu. Zamiast zakazu, i my i myśliwi potrzebują kampanii informacyjnej wyjaśniającej znaczenie odstrzałów i roli myśliwych w walce z ASF.”

Źródło POLPIG

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

WIR będzie dbać o interesy rolników przy budowie CPK oraz trasy S-11

18 września w siedzibie Wielkopolskiej Izby Rolniczej na poznańskim Golęcinie odbyło się spotkanie w sprawie zabezpieczenia interesów rolników w związku z budową CPK oraz S-11. Spotkanie było m.in....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics