Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w grudniu na poziomie minus 2. Poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 20 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie – informuje www.dlahandlu.
– W grudniu przedsiębiorstwa branży żywnościowej odnotowują nieznaczny wzrost sprzedaży. Prognozy w tym zakresie są zdecydowanie mniej korzystne od przewidywań z listopada. Utrzymuje się poziom nadmiernych zapasów towarów. Ilość towarów zamawianych u dostawców może być zwiększana w stopniu znacznie mniejszym niż planowano przed miesiącem. Zdolność do regulowania bieżących zobowiązań finansowych oceniana jest bardziej pesymistycznie niż w listopadzie. Odpowiednie prognozy są również negatywne. W branży żywnościowej nieznacznie zwalnia tempo wzrostu cen bieżących. Utrzymuje się wzrost bieżących cen, w najbliższych miesiącach można się spodziewać ich szybszego wzrostu (najwyższego spośród badanych grup handlowych). Dyrektorzy przedsiębiorstw planują redukcje zatrudnienia – czytamy raporcie.
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w grudniu oceniany negatywnie, gorzej niż w listopadzie bieżącego roku, choć mniej pesymistycznie niż w analogicznym miesiącu ubiegłych dwóch lat. Przeważają negatywne oceny bieżącej i przyszłej sprzedaży. Trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych pogłębiają się, prognozy również wskazują na możliwość dalszego pogorszenia sytuacji w tym zakresie. Przedsiębiorcy odnotowują nieznaczny spadek bieżącej i przyszłej sprzedaży.
Źródło: Polska Federacja Producentów Żywności, www.pfpz.pl, fot. sxc.hu