Narządy do przeszczepu od transgenicznej świni? Już wkrótce może się to okazać prawdą…
„Pierwszy okaz zmodyfikowanej genetycznie świni wyhodowano w Żernikach Wielkich pod Wrocławiem. Dzięki zniesieniu bariery immunologicznej jej narządy mogą zostać przeszczepione człowiekowi. Zdrowy i przystojny tucznik z ludzkimi genami to w tej chwili prawdopodobnie najdroższa i najbardziej niezwykła świnia w Europie.
Trzeba było lat doświadczeń wielu naukowców zanim pojawił się taki efekt: zdrowa, transgeniczna świnia.
Jacek Jura – Instytut Zootechniki w Krakowie: Posiada gen, który będzie umożliwiał wykorzystanie narządów pochodzących od takich transgenicznych zwierząt do przeszczepienia u ludzi.
Jeśli przeszczepimy człowiekowi narząd od zwykłej świni, dojdzie do odrzucenia przeszczepu – tłumaczy profesor Zdzisław Smorąg.
Prof. Zdzisław Smorąg – Instytut Zootechniki w Krakowie: Trzeba pokonać barierę immunologiczną.
To właśnie najtrudniejsze zadanie. Naukowcy wprowadzili ludzki gen do komórki rozrodczej zwierzęcia. Po setkach nieudanych prób udało się. Jedno jedyne prosię w całym miocie miało pożądane cechy.
Joanna Abramczyk – stacja badawcza trzody chlewnej w Żernikach Wielkich: Jest to knurek o żywym temperamencie. Ciekawski, oswojony.
To dopiero pierwszy krok – zastrzegają się naukowcy.
Prof. Zdzisław Smorąg – Instytut Zootechniki w Krakowie: Kiedy przyjdzie ten czas, kiedy powiemy, że mamy stado transgenicznych świń, zmodyfikowanych tak, by mogły być dawcami nerek, serca, wątroby u człowieka – to kwestia czasu, perspektywa nie tak odległa.
Cenny knur jest oczkiem w głowie hodowców.
Mirosław Koska – stacja badawcza trzody chlewnej w Żernikach Wielkich: Mamy nadzieje, że teraz, gdy zwykła produkcja nie gwarantuje przychodów, stado takich świń to nadzieja dużych dochodów dla fermy.
A przede wszystkim szansa i nadzieja dla wielu chorych oczekujących na organy do przeszczepu” – podała Redakcja Rolna TVP.
Pozostaje jeszcze tylko kwestia moralna…
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
kosek to świnia