Izby rolnicze wnioskują o wcześniejsze emerytury dla rolników

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych napisał do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wprowadzenia przepisów, które umożliwią przejście na emeryturę po opłaceniu 100 składek emerytalno-rentowych, niezależnie od osiągniętego wieku. Rolnicy, którzy nie podlegali ubezpieczeniu przez pełne 25 lat powinni otrzymać emeryturę w wysokości odpowiedniej do opłaconych przez nich składek.

Izby rolnicze wnioskują o wcześniejsze emerytury dla rolników
Izby rolnicze wnioskują o wcześniejsze emerytury dla rolników

Z dniem l stycznia 2018 r. rolnicy utracili prawo do wcześniejszych emerytur

KRIR podkreśla, że ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw obniżyła zasadniczy wiek emerytalny i przywróciła stan sprzed l stycznia 2013 roku. Nie przywróciła jednak rolnikom możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.

Prowadzenie gospodarstwa rolnego to bardzo ciężka fizyczna praca w trudnych warunkach, która wiąże się z dużym ryzykiem wypadków. Specyfiką pracy w gospodarstwach rolnych są zagrożenia spowodowane m.in.: koniecznością obsługi maszyn i urządzeń rolniczych, obsługa zwierząt gospodarskich, czy bezpośredni kontakt z nawozami chemicznymi. Charakter pracy w gospodarstwie wymaga ciągłej dyspozycyjności: brak dni wolnych, urlopów i wielu innych przywilejów pracowniczych, które gwarantuje kodeks pracy. Niejednokrotnie mimo złego stanu zdrowia rolnika nie ma też możliwości skorzystania z zastępstwa na czas choroby. W szczególności przy obsłudze zwierząt gospodarskich.

Jak koronawirus wpłynie na sektor owoców i warzyw?

Obecnie gospodarstwa rolne są przekazywane następnym pokoleniom zbyt późno.  Konsekwencją tego jest rezygnacja młodych ludzi z zajmowania się rolnictwem na rzecz innej drogi zawodowej. Jednym z powodów są sztywne przepisy systemu emerytalnego.  Uniemożliwiają one równoczesną pracę w gospodarstwie i pobieranie emerytury Powodują także brak możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę w sytuacji, kiedy jest to korzystne dla rolnika.

Przedstawiając powyższe Zarząd KRIR wnioskuje o rozważenie zaproponowanych zmian mających na celu zapewnienie ciągłości funkcjonowania gospodarstw rolnych.

Źródło: KRIR

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Za rozpatrzenie noweli dotyczącej rolnictwa niech się biorą ludzie co się znają na rolnictwie, laicy ,np. lekarze ,adwokaci. ,niech się zajmują tym co potrafią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics