Izby rolnicze wnioskują o wcześniejsze emerytury dla rolników

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych napisał do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wprowadzenia przepisów, które umożliwią przejście na emeryturę po opłaceniu 100 składek emerytalno-rentowych, niezależnie od osiągniętego wieku. Rolnicy, którzy nie podlegali ubezpieczeniu przez pełne 25 lat powinni otrzymać emeryturę w wysokości odpowiedniej do opłaconych przez nich składek.

Izby rolnicze wnioskują o wcześniejsze emerytury dla rolników
Izby rolnicze wnioskują o wcześniejsze emerytury dla rolników

Z dniem l stycznia 2018 r. rolnicy utracili prawo do wcześniejszych emerytur

KRIR podkreśla, że ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw obniżyła zasadniczy wiek emerytalny i przywróciła stan sprzed l stycznia 2013 roku. Nie przywróciła jednak rolnikom możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.

Prowadzenie gospodarstwa rolnego to bardzo ciężka fizyczna praca w trudnych warunkach, która wiąże się z dużym ryzykiem wypadków. Specyfiką pracy w gospodarstwach rolnych są zagrożenia spowodowane m.in.: koniecznością obsługi maszyn i urządzeń rolniczych, obsługa zwierząt gospodarskich, czy bezpośredni kontakt z nawozami chemicznymi. Charakter pracy w gospodarstwie wymaga ciągłej dyspozycyjności: brak dni wolnych, urlopów i wielu innych przywilejów pracowniczych, które gwarantuje kodeks pracy. Niejednokrotnie mimo złego stanu zdrowia rolnika nie ma też możliwości skorzystania z zastępstwa na czas choroby. W szczególności przy obsłudze zwierząt gospodarskich.

Wspólna deklaracja 30 organizacji dotycząca strategii “Od pola do stołu”

Obecnie gospodarstwa rolne są przekazywane następnym pokoleniom zbyt późno.  Konsekwencją tego jest rezygnacja młodych ludzi z zajmowania się rolnictwem na rzecz innej drogi zawodowej. Jednym z powodów są sztywne przepisy systemu emerytalnego.  Uniemożliwiają one równoczesną pracę w gospodarstwie i pobieranie emerytury Powodują także brak możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę w sytuacji, kiedy jest to korzystne dla rolnika.

Przedstawiając powyższe Zarząd KRIR wnioskuje o rozważenie zaproponowanych zmian mających na celu zapewnienie ciągłości funkcjonowania gospodarstw rolnych.

Źródło: KRIR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 + 14 =

Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,142ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE