Advertisement

Rynek paliw: Jest szansa na obniżki

Ceny paliw w maju wahają się nieznacznie. Głównie za sprawą relatywnie niewielkich ruchów cenowych w hurcie. W sprzedaży rafineryjnej benzyna i diesel są oferowane dziś w dość podobnych cenach, ale na stacjach tendencja ta nie jest widoczna. Powodem są m.in. spadające marże detaliczne na oleju napędowym. Mamy jednak pozytywne informacje dla kierowców. Za sprawą taniejącej ropy i paliw w hurcie w drugiej połowie przyszłego tygodnia można liczyć na niewielką obniżkę kosztów tankowania.

Rynek paliw: Jest szansa na obniżki
Rynek paliw: Jest szansa na obniżki

Paliwa tanieją

Trzeci tydzień maja przyniósł na polskim hurtowym rynku paliw korektę cen wszystkich gatunków paliw, oferowanych przez polskie rafinerie. Benzyny, w porównaniu z piątkiem 14.05.2021 r. potaniały o maksymalnie 52 zł na 1000 litrów, a olej napędowy o niespełna 50 zł na 1000 litrów.

W ciągu miesiąca ceny benzyn w hurcie spadły o ok. 60 zł, a diesel podrożał w rafineriach o ok. 65 zł.  Dziś średnia cena 1000 litrów popularnej benzyny bezołowiowej 95 wynosi 4041,60 zł, a olej napędowy kosztuje 4046 zł. Przed tygodniem ceny obu tych paliw w Orlenie i Lotosie się zrównały i przez miniony tydzień różnica pomiędzy cenami tych podstawowych paliw napędowych wynosiła średnio 6 zł. Proporcja ta nieco inaczej wygląda na stacjach paliw w naszym kraju.

Dwa lata temu ceny benzyn i diesla na stacjach były niemal identyczne

Z raportu cen paliw, zrealizowanego przez e-petrol.pl wynika, że średnia ogólnopolska cena LPG wzrosła o 4 grosze i wynosi 2,36 zł/l. O 2 grosze podrożała także benzyna Pb98, która kosztuje przeciętnie 5,58 zł. Nie zmieniły się natomiast ceny Pb95 i oleju napędowego. Wg danych e-petrol.pl w kraju za benzynę płaci się 5,26 zł/l, a za diesla od końca marca 5,19 zł/l.  Warto zauważyć, że dwa lata temu, w maju 2019 ceny benzyn i diesla na stacjach były niemal identyczne: litr benzyny kosztował 5,24 zł, a diesla tyle co obecnie – 5,19 zł.

Z uwagi na panujący w ubiegłym roku lockdown nie powinniśmy porównywać obecnych poziomów cen do tych, obowiązujących w roku 2020.

Prognoza cen paliw w rafineriach i na stacjach

Z prognoz e-petrol.pl wynika, że w najbliższych dniach rafinerie mogą wprowadzić korekty do swoich cenników hurtowych. Kupujący paliwa w hurcie mogą liczyć na dalsze obniżki, obejmujące zarówno benzyny, jak również olej napędowy i grzewczy.

Na niektórych stacjach paliw w końcówce maja kierowcy będą mogli dostrzec minimalne spadki wynikające z przeceny w hurcie. Zgodnie z analizą portalu e-petrol.pl przedziały cenowe dla cen paliw mogą ulec obniżeniu o 2-4 gr. Średnia cena benzyny 95 w przyszłym tygodniu będzie mieścić się w przedziale 5,18-5,29 zł, diesel powinien kosztować 5,15-5,26 zł za litr. W najbliższych dniach w przypadku autogazu, na stacjach paliw będzie można spotkać ceny z przedziału 2,32-2,38zł/l.

Źródło: e-petrol.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

jeden × 3 =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,878ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

Prezydent podpisał ustawę ułatwiającą rolnikom sprzedaż własnych produktów

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą rolniczego handlu detalicznego. Ustawa ma ułatwiać rolnikom sprzedaż własnych produktów oraz podwyższać kwoty przychodów zwolnionych z podatku dochodowego...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE